Dá sa zahladiť odpis? (amnestia prezidenta?)

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Košice

Otázka: Dá sa zahladiť odpis? (amnestia prezidenta?)

Bola som odsúdená za krádež elektrickej energie, hoci som nič neurobila. Odsúdili ma iba preto, že som bola vlastníčkou bytu, a mala som si to všimnúť a podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Cítim sa pošpinená týmto trestom, nikdy som nič nespáchala. Pracovala som dokonca aj pre banku a chcem ísť pracovať do zahraničia. Toto obvinenie mi však toto už neumožňuje. Akú mám nádej na spätné získanie mojej bezúhonnosti? Budem vďačná za akúkoľvek radu. Ďakujem.

Odpoveď: Dá sa zahladiť odpis? (amnestia prezidenta?)

Dobrý deň, pri zahladení odsúdenia je dôležité aký trest Vám bol uložený, či šlo o trest odňatia slobody alebo nie. V prípade trestu odňatia slobody môžete podať žiadosť o zahladenie trestu po 10 rokoch - v prípade uloženia trestu nad 5 rokov, po 5 rokoch - v prípade uloženiu trestu nad 1 rok, po 3 rokoch - v prípade uloženia trestu pod 1 rok. V prípade, že Vám bol uložený iný trest ako trest  odňatia slobody, tie sa zahladzujú ich vykonaním (napr. zaplatením peňažného trestu atď.). Žiadosť o zahladenie trestu je potrebné podať na príslušnom súde.

Zahladený trest nebude zobrazený vo výpise z registra trestov, pri odpise bude viditelný stále, aj po zahladení.