Domáce násilie a polícia

Online právna poradňa
Oblasť práva: Nezaradené, Banská Bystrica

Otázka: Domáce násilie a polícia

Dobrý deň. Neviem na koho sa mám obrátiť tak píšem sem. Mám 16 rokov a doma často zažívam bitky od otca, aj ja aj mama, ale mama s tým odmieta niečo spraviť. Včera nebola doma a môj otec (je to neskutočný cholerik, dokáže ho nahnevať všetko a je potom agresívny) dostal amok kvôli niečomu neupratanému ani neviem poriadne prečo a začal ma bit, kričať po mne a ja som to už nemohla vydržať a začala som sa mu vyhrážať, že ak neprestane zavolám políciu. Nebola to jedna výchovná facka ani nič podobne, kvôli tomu by som políciu nikdy nezavolala. On ale neprestal. Zavolala som na políciu, poslali hliadku, ale dovtedy bol ako vymenený všetko sa ukludnilo a nepriznal si nič. Prišla domov mama a oni sa začali pýtať, kde pracujú rodičia kde chodím do školy do akej triedy atď. Keď odišli samozrejme ja som bola najhoršia. Mama sa mi teraz vyhráža, že prídu za mnou do školy a pôjdem na sociálku a podobne, tak sa pýtam, ako budú ďalej výjazd riešiť? Pôjdu do školy alebo budú niečo policajti zisťovať o mne alebo príde nejaké predvolanie na policajnú stanicu na výsluch?

Ja osobne si myslím, že prišli upokojili situáciu a odišli a viac to riešiť nebudú. Lenže je tu problém, že mám priestupok asi pred dvomi rokmi som niečo ukradla lebo som nevedela čo so sebou.

Veľa sa odvtedy toho zmenilo, no viem si predstaviť, aký dojem po tomto môžete mať z toho čo Vám píšem. Nebudú to ale kvôli tomu nejak viac riešiť?

Nechcem na neho podávať trestné oznámenie, nijak by sa to nedokázalo bolo by to len tvrdenie proti tvrdeniu, lebo mama nikdy nešla k lekárovi po bitke.

Nevolala som ale políciu z dlhej chvíle, bolo to naozaj vážne a už som sa veľmi bála a praskli mi nervy, lebo tých bitiek bolo neúrekom. Prosím pomôžte mi s tým nejak ja už viac neviem, čo mám robiť a bojím sa, nechcem, aby niekto vedel a riešil, že sa u nás také niečo deje, a že tu boli policajti.

Ja sama sa nevyznám v policajných úkonoch a v tom ako musia konať v prípade takejto veci a nechcem žiť v strachu, že za mnou prídu a sa to prevalí a bude to riešiť ďalších sto ľudí. Ďakujem za odpoveď a za Vás čas.

Odpoveď: Domáce násilie a polícia

Dobrý deň,

nepíšete akým spôsobom hliadka - polícia ukončila danú situáciu, či bolo niečo spísané a pod. Zo strany polície môže byť daný podnet na Úrad práce, soc. vecí a rodiny, aby boli prešetrené pomery vo vašej rodine, kedže ste ešte dieťa.

Ak je to prvé hlásenie, tak je vysoko pravdepodobné, že nebude nič nasledovať. Tak to býva najčastejšie.