Do kedy zamestnávateľ vyplatí zadržanú mzdu po zastavení exekučného konania?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Prešov

Otázka: Do kedy zamestnávateľ vyplatí zadržanú mzdu po zastavení exekučného konania?

Dobrý deň. Voči mne bola zahájená exekúcia. Môj zamestnávateľ bol tiež informovaný o začiatku exekúcie, avšak exekučný príkaz nebol vydaný, pretože som podal námietky. Spor som vyhral a exekúcia bola zastavená. Počas šiestich mesiacov moja mzda bola čiastočne ukladaná do depozitu. Do akého termínu mi má zamestnávateľ po ukončení exekúcie vyplatiť tieto prostriedky? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Do kedy zamestnávateľ vyplatí zadržanú mzdu po zastavení exekučného konania?

Dobrý deň, podľa § 79 ods. 2 Exekučného poriadku, ak súd povolí odklad exekúcie, platiteľ mzdy vykonáva zrážky ďalej, ale nevypláca ich oprávnenému, kým sa odklad exekúcie nezruší. Ak súd zastaví exekúciu, platiteľ mzdy vyplatí zrazené sumy povinnému. V citovanom ustanovení zákona chýba ustanovenie o lehote, v ktorej je zamestnávateľ zadržané sumy povinný vyplatiť. Vzhľadom na skutočnosť, že po právoplatnosti rozhodnutia o zastavení exekúcie, už na zadržiavanie mzdy, resp. jej časti, neexistuje žiaden právny dôvod, vyplatenie by sa malo uskutočniť bezodkladne, najneskôr v najbližšom výplatnom termíne.