Deti do opatery otca


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislavský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 26. 4. 2014

Otázka: Deti do opatery otca

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Manželia sa chcú rozviesť, majú 3 neplnoleté deti. Súd bol odročený až na jún, a dostali striedavú starostlivosť. Lenže ked má deti mať na starosť matka, tak sa o ne vôbec nestará ako matka, bije ich, nedbá na ochranu ich zdravia, po večeroch chodí s nimi po vonku aj v nečase, atd..Sociálka v tomto probléme nevie pomôcť. Dalo by sa niečo robiť, aby ich aspon kým nebude súd dostal do opatery otec? Ďakujem

Odpoveď: Deti do opatery otca

Dobrý deň,

pokiaľ ide o získanie detí do opatery otca do času, kým nerozhodne súd je možné riešiť predbežným opatrením. V predbežnom opatrení je potrebné súdu popísať v čom vidíte nevyhnutnosť predbežnej úpravy zverenia. Je vhodné priložiť k predbežnému opatreniu aj konkrétne dôkazy, pretože slová nemusia postačovať. Je potrebné preukázať najmä neschopnosť matky postarať sa o deti, preukázať, že naozaj je tu obava o zdravie detí a iné.

V opačnom prípade súd návrhu nemusí vyhovieť.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju tu:


Podotázka: Deti do opatery otca (Rodinné právo)

Dobrý deň, poprosil by som Vás o radu. Moja bývalá manželka má dvojročného syna s austrálčanom, ktorý ju psychicky týra. Chcela by sa so synom vrátiť na Slovensko. Otec dieťaťa s tým ale nesúhlasí. Ako postupovať? Ďakujem. MUDr. Vilia Baumöhl

Odpoveď: Deti do opatery otca

Odpovedá: Advokát Bratislava (odpoveď odoslaná: 14.07.2016)

Dobrý deň,

bohužiaľ naša advokátska kancelária sa orientuje primárne na slovenské právo, a preto Vám odporúčam obrátiť sa na advokáta, či poradňu, ktorá sa zaoberá aj angloamerickým právom, konkrétne austrálskym. Podľa slovenských zákonov musí byť konanie týkajúce sa maloletého dieťaťa v jeho najlepšom záujme. Ak by sa podobný prípad vyskytol u nás, psychické týranie matky by bolo možné za určitých okolností použiť ako argument na odsťahovanie sa s dieťaťom, pretože týranie matky vplýva negatívne na vývoj dieťaťa. Ako som však uviedol bude lepšie, ak sa obrátite priamo na austrálske orgány, či advokátsku kanceláriu.


PRÁVNA PORADŇA, advokátska kancelária Ficek & Ficeková advokát, Bratislava.

Podotázka: Deti do opatery otca (Rodinné právo)

Dobry den, Som matkou 4 rocneho syna, ktory je v opatere u otca. ku mne mal chodit na vikendy. Moj syn zacal rozpravat, ze ku mne nechce chodit a takisto bol vo velkom strese, ked ho otec priniesol. Mala som podozrenie, ze moj syn sa boji a trpi v otcovej opatere. Takisto sa starala babka, cize matka otca dietata o mojho syna, kym otec bol v praci. Moj syn bol zanedbany a nevyspaty a ustrachany a stale plakal. Otec dietata odovodnoval, ze dieta sa boji mna. Ja teraz cakam na sud, kedze som si podala ziadost, ze chcem svoje dieta vylucne do mojej opatery. Sud vsak odrocil konanie dvakrat, cize za poslednych 7 mesiacov som vobec nevidela mojho syna. Rodinny psycholog bude robit posudok o mesiac a dalsie 3 tyzdne sud rozhodne co bude dalej. Otec ma uraza a vymysla si. Je moznost ze mi dieta uz nevratia, ked ma nevidel tak dlho? Ako bude reagovat moj syn po takej dlhej dobe? Byvam v Australii a otec mojho syna je Australcan aj moj syn sa tu narodil. Prosim poradte ako dalej. Kazdy mi trvdi, ze tu su ine zakony ale predsa len nemoze byt rodinne pravo az take rozdielne. Dakujem vopred za vasu radu na ktoru sa velmi tesim. S pozdravom.

Odpoveď: Deti do opatery otca

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 30.06.2015)

Dobrý deň, pokiaľ bolo dieťa zverené do opatery otca a Vám bol upravený styk, máte právo sa domáhať styku s dieťaťom. Rodinné právo môže byť rozdielne, pretože vychádza z iných princípov. Avšak určité podobnosti tam sú. Aj keď nie som odborník na austrálske právo, určite tam musí existovať výkon rozhodnutia. Súdom stanovený styk musí otec dodržiavať a Vy sa ho domáhajte, pretože znalecký posudok, ktorý bude vypracovaný, bude vychádzať najmä z pocitov syna. A ak Vás nevidel niekoľko mesiacov, nemusí mať vzťah k Vám vybudovaný. 

U nás v SR existuje tzv. návrh na výkon rozhodnutia. Súd Vám dokáže zabezpečiť styk s dieťaťom a takto si vytvoríte vzťah. U nás sa zriedkavo robia znalecké posudky na 4 ročné deti, aj keď som sa s tým už stretol. Podľa psychológov je dieťa schopné vyjadriť svoj názor, tak aby to malo nejakú váhu až do 5 rokov. Nie je to však pravidlo a niektoré deti môžu byť vyspelejšie.


PRÁVNA PORADŇA, advokátska kancelária Ficek & Ficeková advokát, Bratislava.Príbuzné otázky v PRÁVNEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí