Darovanie peňazí z predaja domu


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislavský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 12. 7. 2014

Otázka: Darovanie peňazí z predaja domu

Dobry den, pan doktor! Dcera vlastni polovicu rodinného domu, ktoru sme jej ako rodicia dali do daru pred svadbou. Teraz sa dom predava a dcera by chcela dat/darovat svoju polovicu penazi z predaja mne ako matke tak, aby tato polovica nebola predmetom BSM. Ako by sa to dalo urobit? Alebo, ak by tuto polovicu nedala/nedarovala mne ako matke, ako si ona moze napr. zmluvne zabezpecit, aby tieto peniaze zostali iba jej, pravda napr. okrem ich ulozenia na ucet. Je to preto, ze po predaji domu sa uvazuje kupit bud pozemok, alebo stary dom, ktory sa zrekonstruuje... . Toto si vsak bude vyzadovat urcity cas, a preto ide o zabezpecenie tejto, povedzme prechodnej doby, pokial nedojde ku kupe dalsej nehnutelnosti a kde bude uvedena ako polovicny vlastnik. Na druhej strane je vsak iny problem, kedze je rozvedena a chcela by poziadat o zvysenie vyzivneho. To bude asi problem, ked bude mat peniaze bud na ucte alebo inak zmluvne podchytene alebo nove LV. Ako by sa to dalo poriesit v tejto situacii. Velmi pekne Vas, pan doktor prosim, pokuste sa nam poradit. Vopred srdecne a uctivo dakujeme. S pozdravom.

Odpoveď: Darovanie peňazí z predaja domu

Dobrý deň,

darovanie peňazí z predaja domu Vám ako matke sa v tomto prípade javí ako najlepšie riešenie (ak si dôverujete). Tým, že ide o dar, nespadajú tieto peniaze do BSM a teda budú patriť iba Vám. Tieto peniaze jej kedykoľvek (ak Vás o to požiada) môžete vrátiť.

Pokiaľ Vaša dcéra zvažuje podanie návrhu na zvýšenie výživného, odporúčam tam urobiť ešte pred tým, ako by si za peniaze kúpila inú nehnuteľnosť. Bývalý manžel Vašej dcéry môže mať vedomosť o tom, že vlastnila polovicu domu, preto v konaní o zvýšenie výživného môže požiadať súd (ak domu už nebude vlastniť), by súd zistil za akú cenu nehnuteľnosť predala. Následne by sa súd pýtal, čo urobila s peniazmi. V prípade darovania peňazí Vám by mohla argumentovať tým, že polovicu nehnuteľnosti dostala od Vás, preto Vám teda vracia (v peniazoch) to čo dostala, pričom môže doplniť, že taká bola dohoda medzi Vami (ak ste sa tak dohodli). 

Samozrejme pre dcéru by nebolo výhodné, ak by mala peniaze na účte alebo si za ne kúpila inú nehnuteľnosť. Po skončení konania o zvýšení výživného jej peniaze môžete vrátiť a vtedy si môže kúpiť nehnuteľnosť.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo
V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk