Darovanie peňazí

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Darovanie peňazí

Dobrý deň, moja babička mi darovala peniaze, ktoré som prijala bez zmluvy a približne po mesiaci zomrela. Tieto peniaze nie sú predmetom dedičského konania. Chcem sa spýtať, či sa dediči môžu na súde domáhať vrátenia daru. Ďakujem.

Odpoveď: Darovanie peňazí

Dobrý deň, darovacia zmluva musí mať iba vo dvoch prípadoch písomnú podobu. Prvým je darovanie nehnuteľnej veci a druhým je darovanie akejkoľvek veci, ktorá však nie je odovzdaná pri darovaní. Nakoľko Vám babka peniaze hneď odovzdala, darovaciu zmluvu nepotrebujete mať uzatvorenú v písomnej podobe. Došlo k platnému a účinnému darovaniu. Dedičia by mohli napadnúť platnosť tejto darovacej zmluvy, ale museli by preukázať neplatnosť tejto zmluvy (napr. že babka v čase darovania už nebola spôsobilá na právne úkony, resp. že nevedela pochopiť význam svojho konania). V takom prípade by mohli napadnúť platnosť tejto darovacej zmluvy. O vrátanie daru však môže žiadať iba darca.