Máte
otázku?

Čo mám robiť ak mi zrušia trvalý pobyt?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Správne právo, Žilina

Otázka: Čo mám robiť ak mi zrušia trvalý pobyt?

Dobrý deň, chcela by som sa obrátiť na vás s prosbou a otázkou. Mám 18 rokov a študujem ešte na strednej škole, tretí ročník. Od cca 15 rokov mám dosť veľké problémy s mojimi rodičmi. Sú kresťansky založení a podľa toho sa snažili/snažia vychovávať mňa a mojich dvoch súrodencov. Brat má 21 a sestra 14 rokov. Všetci traja stále žijeme pod jednou strechou. Mojím problémom sú neustále hádky a obviňovania s mojimi rodičmi, ktorí sa tiež neustále hádajú a neraz sa chceli rozvádzať. Doma pomáham so všetkým, čo mi nakážu, snažím sa učiť, aby som mohla čo najrýchlejšie doštudovať a odísť z domu, hoci som chcela ísť na vysokú školu. Bývame v dome a naši rodičia spolu podnikajú už niekoľko rokov. Nikdy som nepocítila núdzu, pokiaľ ide o stravovanie či teplú vodu a elektrinu. Popri škole mám brigádu, no určite ma nedokáže uživiť tak, aby som sa vedela o seba postarať sama. Za peniaze z nej si kupujem oblečenie, jedlo mimo domu a trávim voľný čas. Keď som dovŕšila 18 rokov, naši sa mi stále vyhrážajú, že ma vyhodia z domu. Do 18 rokov mi neustále nadávali, kritizovali za všetko, čo som nespravila dokonale, kontrolovali mi súkromie, kabelky a vrecká na bundách. Zažívala som doma naozaj peklo. Bávala som sa, keď mi volal otec alebo mama, že čo som zase zle spravila. Raz, keď som prišla domov neskôr, možno o pol hodinu kvôli zmeškanému autobusu, mama mi rozbila ústa. Zo strachu som im do 18 rokov neustále klamala, lebo keby vedeli pravdu o tom, kde som bola (napr. večer s kamarátmi v meste), dostala by som ďalšie domáce väzenie, ktoré sa nedalo vydržať. Moje správanie sa začalo vzpierať proti nim. Po mnohých hádkach som pochopila, že nemá význam sa s nimi rozprávať, pretože ma odpísali najmä vtedy, keď som nešla v nedeľu do zboru. Mnohokrát mi otec vravel, že ak nepôjdem do zboru, tak nepôjdem ani von. Musela som to rešpektovať, keďže som ešte nemala 18 rokov. Od 18 rokov cítim ešte väčšiu nenávisť voči mne. Prestali sme sa skoro úplne rozprávať a povedali mi, že pokiaľ ich nebudem rešpektovať, vyhodia ma z domu. Ale to sa naozaj nedá zvládnuť, pretože čím viac sa snažím, aby som s nimi ako-tak vychádzala, tým viac chcú. Veľa nocí a dní som preplakala a natrápila sa. Takto som si svoju mladosť nepredstavovala. Moji niektorí priatelia ma volajú bývať ku sebe, lenže sa stále bojím naozaj sa zobrať a odísť, lebo otec mi povedal, že ak odídem a bude vedieť, kde som, dá ma hľadať ako nezvestnú políciou. No napriek tomu sa vyhráža, že raz nájdem kufre pred domom. Preto vás prosím, ak sa to náhodou stane a zrušia mi trvalý pobyt, keď ešte študujem a nie som schopná sa o seba postarať, dá sa s tým niečo urobiť? Môžem sa obrátiť aj na súd? Bola by som veľmi vďačná za odpoveď. Vopred ďakujem.

Odpoveď: Čo mám robiť ak mi zrušia trvalý pobyt?

Dobrý deň, súčasná právna úprava hlásenia pobytov občanov SR chráni pri zrušení trvalého pobytu nezaopatrené deti, manželov (manželky) a spoluvlastníkov budov. I keď ste dovŕšili 18 rokov, v zmysle právnej úpravy ste stále nezaopatreným dieťaťom. 

Podľa zákona o prídavkoch na dieťa, § 3 ods. 1: Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov, ak a) sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom alebo b) sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie štúdiom, alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz.

Tzn. že ak po ukončení strednej školy pôjdete ďalej študovať na vysokú školu (budete sa sústavne pripravovať na povolanie) budete až do dovŕšenia 25 roku života nezaopatreným dieťaťom. Tým pádom Vám rodičia nebudú môcť bez Vášho vedomia a súhlasu zrušiť trvalý pobyt. Ak po ukončení strednej školy na vysokú študovať nepôjdete, nebudete už nezaopatreným dieťaťom a po ukončení strednej školy Vám budú môcť zrušiť trvalý pobyt. Následne ako Váš trvalý pobyt bude uvedená obec, kde Vám bol trvalý pobyt zrušený.

Trápi vás "Čo mám robiť ak mi zrušia trvalý pobyt?" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Čo mám robiť ak mi zrušia trvalý pobyt? (Správne právo)

Dobrý deň, s partnerkou žijeme už 8 rokov v jej byte. Vznikol problém, pretože sa predal môj rodičovský byt, v ktorom mám trvalý pobyt, a teraz potrebujem vyriešiť nový trvalý pobyt. Dá sa to formálne vybaviť na mestskom úrade, ale nemôžem to využiť kvôli živnosti. Partnerka nechce, aby som mal trvalý pobyt priamo u nej, pretože sa obáva, že by som mohol získať nárok na byt, ktorý plánuje nechať pre svoje deti. Tiež sa bojí, že ak spolu žijeme, mohol by som dedením nadobudnúť časť jej majetku. Nemám nič také v úmysle, potrebujem len trvalý pobyt, aby som mohol pokračovať v živnosti. Existuje nejaký spôsob, ako sa vzdať prípadných nárokov, aby partnerka pochopila, že mi nejde o jej byt? Ďakujem za každú radu.

Odpoveď: Čo mám robiť ak mi zrušia trvalý pobyt?

(odpoveď odoslaná: 04.02.2025)

Dobrý deň, vo veci Vami položenej otázky predpokladáme, že ak ste rodičovský byt predali, v ktorom ste mali hlásený trvalý pobyt, je možné, ak ste sa s kupujúcim nedohodli inak, že trvalý pobyt v predmetom byte Vám zruší,. K tomu vlastník bytu nepotrebuje Váš súhlas.

Uvádzame, že v zmysle ust. zákona o hlásenéí pobytu občanov SR prihlásenie na trvalý pobyt má len evidenčný chakater a nezakladá žiadne právo k nehnuteľnosti ani ani k jej vlastníkovi. Ak Vaša priateľka, s ktorou žijete v spoločnej diomácnosti, má vlastné deti, ktorých nie ste biologickým otcom, potom v prípade úmrtia priateľky, jedinými zákonnými dedičmi po nej sú jej deti a nie aj Vy, lebo nie ste manželia. Vy sa nemôžete totho "budpceho" dedičstva vzdať, lebo nie ste zákonným dedičom a nemôžete sa vzdať niečoho čo ešte právne neexistuje - priateľka žije a teda dedičstvo ako predmet dedenia vznikne dňom jej úmrtia. Opätovne uvádzame, že Vy nie ste zákonným dedičom.

Z otázky súčasne predpokladáme /aj keď ste sa na to nepýtali/, že spoločne uhradzujte náklady spojené s bežným chodom domácnosti a preto by bolo vhodné sa na uvedenom písomne dohodnúť kto a v akom pomere hradí výdavky na domácnosť.

 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Čo mám robiť ak mi zrušia trvalý pobyt? (Správne právo)

Dobrý deň, prosím vás o radu, ako postupovať pri riešení situácie. Som vlastníkom bytu, v ktorom bývam sama, a syn ma žiada, aby som prihlásila jeho priateľku, ktorú vôbec nepoznám, na trvalý pobyt. Chcem sa opýtať, aké povinnosti pre mňa vzniknú a aké práva bude mať prihlásená osoba, ktorá fyzicky nebude bývať na trvalom pobyte. Ďakujem.

Odpoveď: Čo mám robiť ak mi zrušia trvalý pobyt?

(odpoveď odoslaná: 03.12.2024)

Dobrý deň, vo veci Vami položenej otázky uvádzame, že prihlásenie na trvalý pobyt má len evidenčný charakter a nezakladá žiadne právo k nehnuteľnosti a ani k vlastníkovi bytu, čo vyplýva z ust. § 3 ods. 3 Zákona o hlásení pobytu občanov SR /citujeme/ :

"Prihlásenie občana na trvalý pobyt nezakladá nijaké právo k budove uvedenej v odseku 2 ani k jej vlastníkovi a má evidenčný charakter."

 

Uvádzame, že Vy nie ste povinná nikomu vyhovieť v jeho požiadavake na prihlásenie na trvalý pobyt a už vôbec nie osobe, ktorú nepoznáte. Právne problémy, ktoré by mohli vzniknúť sú tie, že táto osoba si zmení občiansky preukaz a všetka pošta ohľadom uvedenej osoby /za predpokladu, že zmenu trvalého pobytu nahlási prísl. pradom/ bude chodiť k Vám. Nepríjemné by to byolo v prípade, ak uvedneá osoba má dlhy a následné návšetevy súdneho exekútora. Daná osoba si môže vybaviť aj virtuálny trvalý pobyt, ktorý je však spojený s mesačnými poplatkami v €.

 


Podotázka: Čo mám robiť ak mi zrušia trvalý pobyt? (Správne právo)

Dobrý deň, ako mám postupovať, ak chcem, aby mi rodičia zrušili trvalé bydlisko, keďže sa tam už dlhé roky nezdržiavam? Za kladnú odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Čo mám robiť ak mi zrušia trvalý pobyt?

(odpoveď odoslaná: 20.11.2023)

Dobrý deň,
riešenie vami uvedeného problému je jednoduché :

Vy sa musíte prihlásiť na trvalý pobyt v obci, kde sa teraz zdržiavate. Admin. postupom obce sa vám trvalý pobyt na adrese rodičov zruší.

Uvádzame, že ak by vám trvalý pobyt zrušili rodičia, potom následne v zmysle ust. zákona o hlásení pobytu občanov platí, že ak by ste si nezriadili trvalý pobyt na inom mieste, potom trvalý pobyt budete mať na obci, kde bol trvalý pobyt zrušený čo vyplýva z ust. § 7 ods. 3 zákona o hlásení pobytu občanov SR :

"Ak dôjde k zrušeniu trvalého pobytu podľa odseku 1 písm. d) až g), je miestom trvalého pobytu občana obec, na ktorej území bol občanovi trvalý pobyt zrušený. Túto skutočnosť je ohlasovňa povinná oznámiť občanovi vyvesením oznámenia na úradnej tabuli v obci pobytu po dobu 15 dní. V oznámení ohlasovňa uvedie aj meno, priezvisko a dátum narodenia občana."


Trápi vás "Čo mám robiť ak mi zrušia trvalý pobyt?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Čo mám robiť ak mi zrušia trvalý pobyt? (Správne právo)

Dobrý deň, prosím Vás o právnu radu ohľadne trvalého bydliska. Som vlastníkom nehnuteľnosti, na adrese, kde má stále trvalé bydlisko nahlásené moja sestra. Môže to mať negatívny dopad na mňa ako na vlastníka danej nehnuteľnosti? Môže sa domáhať práva užívať túto nehnuteľnosť? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Čo mám robiť ak mi zrušia trvalý pobyt?

(odpoveď odoslaná: 23.02.2021)

Dobrý deň,
v zmysle ust. par. 3 ods. 3 zákona o hlásení pobytu občanov SR prihlásenie na trvalý pobyt má len evidenčný charakter a nezakladá vlastnícke právo k nehnuteľnosti.

Ak sestra nie je spoluvastníkom nehnuteľnosti, prípadne nemáte spísanú zmluvu o náme, nemôže sa domáhať bývania v byte. Otázkou však je na základe čoho je v byte prihlásená na trvalý pobyt.

Negat. dopad vidîme v doručovaní jej pošty na túto adresu.



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Čo mám robiť ak mi zrušia trvalý pobyt?" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.