Ako vypracovať žiadosť o upustenie od zvyšku trestu zákazu činnosti?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Ako vypracovať žiadosť o upustenie od zvyšku trestu zákazu činnosti?

Dobrý deň, prosím Vás, potrebovala by som poradiť. Potrebujeme na súd napísať žiadosť o upustenie zvyšku trestu - zákazu činnosti viesť motorové vozidlo. Neviem, ako to správne napísať. Dňa 27.8.2016 otcovi ubehla polovica trestu a chcel by touto žiadosťou požiadať súd o upustenie zvyšku trestu. Vopred ďakujem za pomoc.

Odpoveď: Ako vypracovať žiadosť o upustenie od zvyšku trestu zákazu činnosti?

Dobrý deň, podľa § 69 ods. 1 Trestného zákona, po výkone polovice trestu zákazu činnosti môže súd podmienečne upustiť od výkonu jeho zvyšku, ak odsúdený v čase výkonu trestu spôsobom svojho života preukázal, že ďalší výkon tohto trestu už nie je potrebný. Zákon však neustanovuje formálne náležitosti žiadosti, ktorou sa odsúdený domáha, aby súd upustil od zvyšku trestu. V zmysle citovaného ustanovenia a podľa súdnej praxe, by predmetná žiadosť mala obsahovať: identifikačné údaje odsúdeného, označenie súdu a trestnej veci, v ktorej bol uložený trest zákazu činnosti, označenie dôvodov, pre ktoré ďalší výkon tohto trestu nie je potrebný (napr. z dôvodu zamestnania, pre potreby rodiny, zdravotného stavu), spravidla aj ľútosť nad spáchaným trestným činom a prísľub riadneho života bez prehreškov, návrh na upustenie od výkonu zvyšku trestu, dátum a podpis odsúdeného. Vypracovať žiadosť Vám môže aj advokátska kancelária, v prípade záujmu ju kontaktujte.