Ako vymôcť peniaze od kamaráta?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Žilinský
Odpovedá: Advokát Nitra
Odpovedané dňa: 1. 4. 2016

Otázka: Ako vymôcť peniaze od kamaráta?

Dobry den, mal som s kamaratom problem, pri ktorom som zaplatil dokopy skoro 18000 eur problem je v tom, ze tie peniaze vymahali odo mna pretoze som mal prijem a on nezaplatil ani cent a teraz by som chcel od neho peniaze spat len neviem ako postupovat. Vopred dakujem za odpoved

Odpoveď: Ako vymôcť peniaze od kamaráta?

Dobrý deň, z Vašej otázky nevyplýva, či ste dlh za neho uhradili dobrovoľne alebo ste v záväzkovom vzťahu vystupovali ako ručiteľ. Ak ste dlh za neho uhradili dobrovoľne, je možné zaplatenú čiastku od neho vymáhať z titulu bezdôvodného obohatenia. Váš kamarát sa na Váš úkor bezdôvodne obohatil, keď ste za neho plnili to, čo mal plniť on sám. Ak ste v záväzkovom vzťahu vystupovali ako ručiteľ, tak ste po splnení dlhu za dlžníka zo zákona vstúpili na miesto veriteľa a môžete od dlžníka požadovať uhradenie dlhu z titulu splnenej ručiteľskej povinnosti. Rozdiel medzi týmito dvoma titulmi vymáhania pohľadávky je najmä v premlčacej dobe. Kým bezdôvodné obohatenie sa premlčí po dvoch rokoch od poskytnutia plnenia, plnenie na základe ručiteľskej povinnosti až po troch rokoch.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Ako vymôcť peniaze od kamaráta? (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň, kamarátovi som požičal 200 eur podpísaním zmluvy o splátkach trvalým príkazom po 22 eur. Štyri splátky mi poslal riadne a za august mi neprišla, pravdepodobne si zrušil trvalý príkaz. Prosím ako postupovať?

Odpoveď: Ako vymôcť peniaze od kamaráta?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 03.09.2019)

Dobrý deň. Vo Vašej situácii ide o typické vymáhanie neuhradenej pohľadávky. Z Vášho pohľadu je pozitívom to, že máte podpísanú zmluvu. Okrem samotnej zmluvy o pôžičke je dôležité to, aby ste vedeli preukázať aj skutočné poskytnutie sumy 200 €. Dlžník to môže napríklad potvrdiť podpisom na zmluve, kde by bolo uvedené, že peniaze skutočne prevzal alebo sa to dá preukázať výpisom z účtu a pod.

Ak máte zmluvu a aj spomenuté potvrdenie poskytnutia pôžičky, môžete dlh vymáhať súdnou cestou. Vzhľadom na fakt, že ide o Vášho kamaráta však najskôr odporúčam vyzvať ho na úhradu mimosúdne a pohroziť mu, že ak dlh nesplatí, budete to riešiť súdnou cestou. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako vymôcť peniaze od kamaráta? (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň. Chcem sa Vás opýtať. Prosím Vás čo robiť, keď mi dlžník dlží peniaze, dohodli sme sa, že mi bude splácať peniaze cez exekútora. Spočiatku tak robil ale už 2 roky žiadne peniaze neposlal. Exekútor preveroval, či ma vedený účet, alebo, či ma majetok. Nič však s toho nemá - nič na čo by vedel exekútor siahnuť. Čo robiť v tomto prípade? Ako donútiť dlžníka splatiť dlh? Za odpoveď dopredu ďakujem.

Odpoveď: Ako vymôcť peniaze od kamaráta?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 29.05.2019)

Dobrý deň prajem,

v prípade, ak už je vedená exekúcia, je potrebné koordinovať postup výlučne so súdnym exekútorom, nakoľko ten má zákonné prostriedky na to, aby dotyčnému siahol na majetok. Exekútor môže urobiť napr. aj súpis hnuteľných vecí, v mieste kde je predpoklad, že sa môžu jeho veci nachádzať.  Rovnako mu môže vykonávať zrážky zo mzdy, či iných príjmov, prípadne zablokovať nehnuteľnosť alebo auto. Ak však dotyčný nemá skutočne majetok a exekútor robí všetko, čo môže, v takom prípade nemáte iný prostriedok na to, aby ste od neho dlh vymohli. Pre jeho vymoženie ste spravili všetko, čo Vám zákon umožňuje (žaloba - exekúcia).


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk