Ako riešiť presahujúce vetvy ovocných stromov?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Ako riešiť presahujúce vetvy ovocných stromov?

Dobrý deň! Bývame v rodinnom dome. Naša suseda má vysadené ovocné stromy v tesnej blízkosti nášho plota, ktoré svojimi rozvetvenými konármi zasahujú na náš pozemok. Na konci jesene z týchto stromov každoročne spadne na náš pozemok neskutočné množstvo lístia (až 10 kg), ktoré musíme neustále hrabať, ak nechceme, aby na našom pozemku hnilo. Taktiež musíme zbierať padajúce plody z jej úrody. Viete nám poradiť, ako by sa tento problém dal najobjektívnejšie riešiť? Ďakujem.

Odpoveď: Ako riešiť presahujúce vetvy ovocných stromov?

Dobrý deň, v zmysle ustanovenia § 127 Občianskeho zákonníka, máte ako vlastník pozemku právo odstrániť vetvy stromu, ktoré presahujú na Váš pozemok. Avšak musíte tak urobiť šetrným spôsobom a vo vhodnom ročnom období, teda mimo vegetačného obdobia stromu, aby ste ho nezničili. Ovocie, ktoré spadne z prečnievajúcich vetiev na Váš pozemok patrí tomu, kto je vlastníkom stromu. To znamená, že aj keď využijete právo odstrániť presahujúce vetvy stromu, nemôžete si privlastniť plody, ktoré sa na nich nachádzajú. Odporúčam Vám preto vyzvať suseda, aby si popadané ovocie pozbieral, nakoľko je povinný zdržať sa všetkého, čím by Vás mohol obťažovať pri užívaní Vášho pozemku. Príkladom takého obťažovania je aj znečisťovanie Vášho pozemku padajúcim ovocím.