Ako preukázať, že veci nepatria povinnému?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Banská Bystrica

Otázka: Ako preukázať, že veci nepatria povinnému?

Dobrý deň. Moja dcéra a jej manžel sa zadĺžili. Majú u nás trvalý pobyt, ale bývajú v podnájme 200 km odtiaľto. Ak by k nám prišiel exekútor, mal by právo zobrať hnuteľné veci na adrese trvalého bydliska dlžníkov? Ak by som ich odhlásil z trvalého pobytu, nemohol by už exekútor k nám prísť? Myslím, že by sme mali dokázať, že tieto hnuteľné veci sú naše. Napríklad, že televízor sme kúpili my. Možno by sa dalo problémom vyhnúť tým, že ich odhlásim z trvalého pobytu. Ak áno, kedy by som to mal urobiť? Pred začatím exekúcie alebo po nej? Ďakujem.

Odpoveď: Ako preukázať, že veci nepatria povinnému?

Dobrý deň.

V zmysle § 35 zákona č. 233/1995 Z. z., exekučného poriadku sú po vydaní poverenia na vykonanie exekúcie sú účastníkmi konania oprávnený a povinný; iné osoby sú účastníkmi len tej časti konania, v ktorej im toto postavenie priznáva uvedený zákon.

Proti inému než tomu, kto je v rozhodnutí označený ako povinný (teda Vám) možno vykonať exekúciu, len ak sa preukázalo, že na Vás prešla povinnosť z exekučného titulu.

Súčinnosť tretích osôb

Vy ako tretie osoby ste v zmysle Exekučného poriadku povinní poskytnúť exekútorovi na jeho žiadosť súčinnosť v rozsahu primeranom vymáhanému nároku, ak sa Vám preukáže poverením na vykonanie exekúcie.

Zoznam majetku povinného

Zoznam majetku povinného z exekúcie upravuje § 39 ods. 2 Exekučného poriadoku, ktorý uvádza pomerne rozsiahly výpočet hmotných, ako aj nehmotných vecí, ktoré exekútor pri vykonávaní exekúcie zohľadňuje:

a) údaje o platiteľovi mzdy povinného alebo platiteľovi iného príjmu, s ktorým sa nakladá ako so mzdou, údaje o výške mzdy alebo iného príjmu,

b) zoznam účtov v bankách so sídlom na území Slovenskej republiky, pri ktorých je ako majiteľ alebo spolumajiteľ účtu vedený povinný, s uvedením banky a ich označenia,

c) zoznam pohľadávok povinného proti tretím osobám (poddlžníkom) s uvedením poddlžníka, právneho titulu pohľadávky, jej výšky alebo odhadnej ceny (hodnoty),

d) zoznam cenných papierov vo vlastníctve alebo spoluvlastníctve povinného s uvedením druhu cenného papiera, jeho nominálnej hodnoty a odhadnej ceny (hodnoty); ak z cenného papiera plynie bezpodmienečný záväzok zaplatiť peňažnú sumu, uvedie sa namiesto hodnoty táto suma,

e) zoznam podielov v obchodných spoločnostiach a družstvách, ktorých majiteľom alebo spolumajiteľom je povinný, a to podľa údajov v príslušných registroch, s uvedením údajov o obchodnej spoločnosti alebo družstve, menovitej hodnote alebo výške podielu povinného na nich,

f) údaj, či je povinný prevádzkovateľom podniku, a ak áno, aj jeho stručné vymedzenie s uvedením miest a povahy vykonávanej činnosti, údaje o jeho výnosoch za posledné tri účtovné obdobia, jeho prevoditeľnosti a o jeho odhadnej cene (hodnote),

g) údaje o iných majetkových právach, ktorých majiteľom alebo spolumajiteľom je povinný podľa údajov v príslušných registroch alebo podľa listín, ktoré má exekútor k dispozícii,

h) zoznam nehnuteľností, ktoré sú podľa údajov katastra nehnuteľností alebo listín, ktoré má exekútor k dispozícii, vo vlastníctve alebo spoluvlastníctve povinného, s ich označením podľa predpisov o katastri nehnuteľností a ich odhadnej cene (hodnote),

i) uvedenie adries nehnuteľností, kde možno očakávať, že sú umiestnené hnuteľné veci povinného,

j) zoznam hnuteľných vecí, ktorých vlastníkom je povinný podľa údajov v príslušných registroch alebo podľa listín, ktoré má exekútor k dispozícii, a ich odhadnej cene (hodnote).

Práva a povinnosti exekútora voči nehnuteľnosti a veciam inej ako povinnej osoby

Z vyššie uvedeného vyplýva, že exekútor sa môže oprávnene domnievať, že na adrese trvalého pobytu Vašej dcéry a zaťa, aj napriek skutočnosti, že tam skutočne nebývajú, jednotlivé hnuteľné veci v ich vlastníctve, ktoré podliehajú exekúcii sa môžu nachádzať aj na adrese ich trvalého pobytu.

Posúdenie tejto otázky je plne v dispozícii exekútora povereného vykonaním exekúcie, nakoľko Exekučný poriadok v tomto smere neupravuje postup exekútora.

Podľa § 120 Exekučného poriadku exekútor urobí opatrenia, aby sa v byte povinného, prípadne na inom mieste, kde majú Vaša dcéra a zať svoje veci umiestnené, spísali veci, ktoré by sa mohli predať, a to v takom rozsahu, aby výťažok predaja spísaných vecí postačil na uspokojenie pohľadávky a jej príslušenstva spolu s trovami exekúcie.

Vylúčenie veci z exekúcie

V exekučnej praxi sa ale neraz stane, že exekútor aj napriek námietkam osôb, ktoré majú trvalý pobyt na tej istej adrese ako povinný a ktoré tam rovnako bývajú a majú svoje veci (teda v tomto prípade Vy), spíše a označí veci, ktoré bude mať záujem speňažiť, napriek námietkam bývajúcich.

Za účelom odvrátenia možnosti, že do súpisu hnuteľných vecí budú zaradené veci nepripúšťajúce exekúciu z dôvodu, že sú vo Vašom vlastníctve, je nevyhnutné Vami tvrdenú skutočnosť namietať u exekútora bez zbytočného odkladu a podať návrh na vylúčenie veci z exekúcie.

Vaše tvrdenie, že ste vlastníkmi veci, musí byť preukázané relevantnými dokladmi. Ide najmä o pokladničné doklady, faktúry, výpisy z účtov a iné.

Uplatnenie práva na vylúčenie veci u exekútora a oprávnenie podať žalobu na súd o vylúčenie veci z exekúcie je upravené v ust. § 44 zákona č. 233/1995 Z.z. Exekučného poriadku.

Veci zo zákona vylúčené z exekúcie

Zároveň je dôležité doplniť, že v súlade s § 115 Exekučného poriadku platí, že z vecí, ktoré sú vo vlastníctve povinného, sa nemôže exekúcia týkať tých, ktoré povinný nevyhnutne potrebuje na uspokojovanie hmotných potrieb svojich a svojej rodiny alebo na plnenie svojich pracovných úloh alebo na svoje podnikanie, ani iných vecí, ktorých predaj by bol v rozpore s morálnymi zásadami.

Z exekúcie sú vylúčené

a) bežné súčasti odevov, bielizeň a obuv,

b) nevyhnutné vybavenie domácnosti, a to posteľ povinného a členov jeho rodiny, stôl, stoličky podľa počtu členov jeho rodiny, chladnička, sporák, varič, vykurovacie teleso, palivo, práčka, periny a posteľná bielizeň, bežný kuchynský riad, rádioprijímač,

c) domáce zvieratá s výnimkou tých, ktoré slúžia na podnikanie,

d) veci povinného slúžiace na plnenie jeho pracovných úloh alebo na podnikanie do výšky 331,94 eura,

e) zdravotnícke potreby a iné veci, ktoré povinný potrebuje vzhľadom na svoju chorobu alebo telesnú chybu,

f) veci, na ktoré sa poskytli dávky v hmotnej núdzi a príspevky k dávke poskytované podľa osobitného predpisu, peňažné príspevky na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia poskytované podľa osobitného predpisu a opatrenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately finančného charakteru poskytované podľa osobitného predpisu.

g) osobné motorové vozidlo, ktoré povinný, ktorým je fyzická osoba, potrebuje na individuálnu prepravu a na uspokojovanie potrieb fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím a potrieb jeho rodiny alebo členov domácnosti,

h) snubný prsteň a obrúčka,

i) hotové peniaze do sumy 165 eur,

j) študijná literatúra a hračky.

Odhlásenie z trvalého pobytu vlastníkom nehnuteľnosti

Ak ste rozhodnutí odhlásiť Vašu dcéru a zaťa z trvalého pobytu z adresy Vašej nehnuteľnosti, ako vlastníci tejto nehnuteľnosti, máte právo tak urobiť v súlade s § 7 ods. 1 písm. f) zákona č. 253/1998 Zb. o hlásení pobytu občanov Slovenskej republiky a registri obyvateľov Slovenskej republiky aj bez súhlasu Vašej dcéry a zaťa.

Vzhľadom na citlivosť danej situácie a to, že v prípade ak si oni nenahlásia nový trvalý pobyt, zapíše sa im ako trvalý pobyt obec, na ktorej území žijú, odporúčame, uvedenú záležitosť riešiť po dohode s nimi.

V tomto prípade je vhodné urobiť tak ešte pred začatím exekúcie z dôvodu, že sa tým predíde možnosti neúčelne vynaložených nákladov v súvislosti s vedením exekúcie.