Otázka: Ako požiadať o vrátanie nájmu a energií pri nájme nebytových priestorov spoločne so zariadením?
Dobrý deň,
mám v prenájme malú pizzériu v menšom meste na východe Slovenska. Majiteľovi budovy platím nájomné za aktuálny mesiac (napríklad za február 2017 splatnú faktúru do 15. 2. 2017) a energie spätne. Nájomné je 700 eur a platím ho od začiatku uzavretia zmluvy (1. 1. 2015). Toto nájomné zahrňuje prenájom priestorov a aj inventára. Od doby, ako sme začali fungovať, sa pokazilo viacero vecí, za ktoré platíme nájomné. Nové sme kupovali my. Ide o veľké položky, ako napríklad pizza pec, výrobník ľadu, ventilátor na rozvod teplého vzduchu z kozuba a podobne.
Otázka je, či mám z právneho hľadiska nárok na zníženie nájmu, keďže ten zahrňoval aj veci, ktoré už nie sú funkčné. Mám nárok na zníženie nájmu, ak bola prevádzka zatvorená z dôvodu živelných udalostí? Napríklad kvôli silným dažďom nám voda vytiekla z kanalizácie. Alebo kvôli poruche komínu sme na prevádzke mesiac nekúrili, místo toho sme ohrievali priestory elektrickými ohrievačmi, ale nepodarilo sa nám vytopiť na viac ako 17 stupňov. Stratili sme zákazníkov, no aj napriek tomu nám majiteľ odmietol znížiť nájomné.
Najväčším problémom je však platenie za služby. Nachádzame sa v pivnici a v budove nad nami sú ďalšie prevádzky - kaderníctvo, pôžičkáreň, jazyková škola a podobne. Celá budova má však len jeden vodomer a kotol na plyn s jedným meradlom. Tieto energie sa teda rozpočítavajú podľa toho, koľko sa majiteľom zdá, že prevádzky spotrebujú, bez podpory ďalším meradlom. Mám právo nezaplatiť faktúru, ak sú takto nafaktúrované energie odhadom od buka do buka?
Odpoveď: Ako požiadať o vrátanie nájmu a energií pri nájme nebytových priestorov spoločne so zariadením?
Dobrý deň, podľa § 5 zákona č. 116/1990 zb., ak nie je dohodnuté inak, prenajímateľ je povinný odovzdať nebytový priestor nájomcovi v stave spôsobilom na dohovorené alebo obvyklé užívanie, v tomto stave ho na svoje náklady udržiavať a zabezpečovať riadne plnenie služieb, ktorých poskytovanie je s užívaním nebytového priestoru spojené. Taktiež platí, že nájomca je povinný bez zbytočného odkladu oznámiť prenajímateľovi potrebu opráv, ktoré má prenajímateľ urobiť, a umožniť vykonanie týchto i iných nevyhnutných opráv; inak nájomca zodpovedá za škodu, ktorá nesplnením povinnosti vznikla. V zmysle ustanovenia § 8, ak nájomca môže nebytový priestor užívať obmedzene len preto, že prenajímateľ neplní svoje povinnosti zo zmluvy alebo povinnosti ustanovené týmto zákonom, má nájomca nárok na pomernú zľavu z nájomného. V zmysle § 721 Občianskeho zákonníka, ak má vec, ktorá bola prenajatá, vady, pre ktoré ju nemožno riadne užívať alebo ktoré také užívanie sťažujú, má nájomca právo, aby sa mu poskytla iná vec slúžiaca tomu istému účelu. Okrem toho má právo na odpustenie nájomného alebo na zľavu z nájomného za dobu, po ktorú nemohol vec pre jej vadu riadne užívať buď vôbec, alebo len za sťažených podmienok. Právo na odpustenie alebo na zľavu z nájomného sa musí uplatniť u prenajímateľa najneskôr do konca doby, na ktorú bol nájom dojednaný. Na základe vyššie uvedeného preto prenajímateľ zodpovedá za to, že prenajaté nebytové priestory ako aj zariadenie bude v priebehu nájomného vzťahu v stave, v ktorom ho bude možné užívať. V opačnom prípade, ste povinný na nevyhovujúci stav bezodkladne upozorniť, ak nedôjde k jeho odstráneniu, máte právo požadovať zľavu z nájomného. V prípade hradenia energii je podstatný obsah nájomnej zmluvy, ktorý by mal obsahovať podmienky ich platenia. Nakoľko nepoznám obsah týchto zmluvných podmienok, nedokážem sa vyjadriť, akým spôsobom ste povinný hradiť za tieto služby resp. či úhrada týchto plnení nie je už súčasťou plateného nájomného.