Ako postupovať, ak zamestnávateľ nerešpektuje môj zdravotný stav?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Nitra

Otázka: Ako postupovať, ak zamestnávateľ nerešpektuje môj zdravotný stav?

Dobrý deň, Pracujem vo firme už 9 rokov ako manipulant vo výrobe. Po zmenení pracovnej náplne zo strany môjho nadriadeného sa môj zdravotný stav rapídne zhoršil a musel som byť na pracovnej neschopnosti (PN) približne 3 mesiace. Môj lekár mi pre túto situáciu vystavil prehodnotenie pracovného zaradenia pre firmu, kde špecifikoval, akú prácu už nemôžem vykonávať. Avšak po určitom čase ma môj nadriadený opäť preložil na prácu, ktorá mi výrazne zhoršila zdravotný stav a ignoroval odporúčanie lekára. Viete mi prosím poradiť, ako mám v takejto situácii postupovať? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ako postupovať, ak zamestnávateľ nerešpektuje môj zdravotný stav?

Dobrý deň, v zmysle § 55 Zákonníka práce, zamestnávateľ je povinný preradiť zamestnanca na inú prácu, ak zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť naďalej vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva. Ak nemožno dosiahnuť účel preradenia preradením zamestnanca v rámci pracovnej zmluvy, môže zamestnávateľ preradiť zamestnanca v týchto prípadoch po dohode aj na prácu iného druhu, ako bol dohodnutý v pracovnej zmluve. Ak Vás zamestnávateľ nemôže preradiť na inú prácu a nie ste ochotná prejsť na inú pre Vás vhodnú prácu, môže Vám dať výpoveď.