Ako mám postupovať pri vyhrážaní sa?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešovský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Ako mám postupovať pri vyhrážaní sa?

Zdravím, chcem sa spytat, co hrozí páchateľovi, ked sa mi vyhráža ublíženim na zdraví a fyzickym napadnutím. Osoba je mi známa, mám uložené SMS spravy a nahraté telefónne hovory. Ako mám pokračovať?

Odpoveď: Ako mám postupovať pri vyhrážaní sa?

Dobrý deň, podľa § 360 Trestného zákona, trestného činu Nebezpečného vyhrážania sa dopustí ten, kto sa inému vyhráža smrťou, ťažkou ujmou na zdraví alebo inou ťažkou ujmou takým spôsobom, že to môže vzbudiť dôvodnú obavu. Za uvedené môže byť páchateľovi uložený trest odňatia slobody až do výšky jedného roka, v prípade závažnejšieho spôsobu jeho spáchania, až do výšky troch rokov. Odporúčam Vám preto podať trestné oznámenie na miestne príslušnú okresnú prokuratúru, v ktorom uveďte všetky dôkazy, ktoré sú spôsobilé preukázať páchateľovi vinu za jeho konanie. 

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Ako mám postupovať pri vyhrážaní sa? (Trestné právo)

Dobrý deň. Môj manžel, keď som mu povedala, že ak neprestane piť tak sa s ním rozvediem. Tak sa aj stalo povedala som mu, že podám o rozvod. Od vtedy ma psychicky vydieral: najprv, že sa zabije on (obesí)-keď videl, že nereagujem začala sa vyhrážať, že mi zlomí nos a vulgárne, že ma zbije az sa pomocim. Nereagovala som. Išiel za dcérou a rozprával pred ňou o mne škaredo. Spravila som pred 4rokmi sporenie 100emesačne z jeho účtu sa strhavalo ale sporiaci je na moje meno. Povedal, že mám všetko vybrať lebo sa obesí a zablokujú mi všetko. Tak som tak spravila ale peniaze som minula na vybavenie papierov na stavebné povolenie a aj na iné veci. Po mesiaci sa začal vyhrážať, že ak ty peniaze nedám ma zabije, že si ma počká, keď pôjdem domov z práce. Ja som sa odsťahovala k rodičom aj s dcérou. Mám aj nahrávky, keď som sním ešte bývala ako sa vyhráža pomôže mi to niečo, keď podám na neho u polície, že sa vyhráža?

Odpoveď: Ako mám postupovať pri vyhrážaní sa?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 13.10.2020)

Dobrý deň,
v takomto prípade odporúčam zvážiť podanie trestného oznámenia pre nebezpečné vyhrážanie a vydieranie. Nahrávky môžu potvrdiť Vaše tvrdenia, ale pokiaľ nemáte aj iné dôkazy (napr. svedkov), tak polícia ho nemôže stíhať na základe nahrávky, ktorú ste vyhotovili bez jeho súhlasu. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako mám postupovať pri vyhrážaní sa? (Trestné právo)

Dobrý deň, chcem sa spýtať, pred pár rokmi som sa rozišla s bývalým priateľom, ktorý to ale bral ťažko a nechápe tomu asi dodnes. Už som 2. Rok vydatá a bývalý nám sťažuje život. Sledoval ma, obťažoval, vyvolával na telefón, písal sms. Po svadbe začal sledovať aj môjho manžela, veľakrát ho vidíme behať autom po našej ulici, a neraz sa stalo, že sme mali spustené pneumatiky raz dokonca povolené sruby na všetkých 4 kolesách. Keďže už mame aj 9 mesačne bábätko mame strach. Bývalý mi včera volal zo súkromného čísla a začal nadávať na mňa moju rodinu čo manžela vyprovokovalo, a tak mu povedal svoje nevyhol sa ani vulgarizmom. Bývalý nám povedal, že rozhovor ma nahratý a on to ide riešiť na políciu, že sa mu vyhrazame. Ako postupovať?

Odpoveď: Ako mám postupovať pri vyhrážaní sa?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 21.09.2020)

Dobrý deň,
v tomto prípade by som odporúčal zvážiť to, že na neho podáte trestné oznámenie pre nebezpečné prenasledovanie. Podľa § 360a Trestného zákona:

Kto iného dlhodobo prenasleduje takým spôsobom, že to môže vzbudiť dôvodnú obavu o jeho život alebo zdravie, život alebo zdravie jemu blízkej osoby alebo podstatným spôsobom zhoršiť kvalitu jeho života, tým, že

a) sa vyhráža ublížením na zdraví alebo inou ujmou jemu alebo jemu blízkej osobe,

b) vyhľadáva jeho osobnú blízkosť alebo ho sleduje,

c) ho kontaktuje prostredníctvom tretej osoby alebo elektronickej komunikačnej služby, písomne alebo inak proti jeho vôli,

d) zneužije jeho osobné údaje na účel získania osobného alebo iného kontaktu, alebo

e) ho inak obmedzuje v jeho obvyklom spôsobe života,

V oznámení navrhnite ako dôkaz Váš a manželov výsluch, tiež prípadné správy, emaily a pod. Ak sa stane nejaký incident, napr. Vám niekto vypustí pneumatiky, privolajte políciu, aby ste mali záznam.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako mám postupovať pri vyhrážaní sa? (Trestné právo)

Ak mám problém, že som vo veci dlžník a oni sú voči mne tiež dlžní a zasahujú mi do súkromia do rodiny dá sa to riešiť.

Odpoveď: Ako mám postupovať pri vyhrážaní sa?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 12.05.2017)

Dobrý deň. 

Veriteľ má voči dlžníkovi právo svoj dlh vymáhať, ale len zákonnou cestou. Nesmie však pri výkone svojho práva zasahovať do práv dlžníka, resp. inej osoby. Proti neoprávneným zásahom do Vašich práv máte právo obrátiť sa na súd, ktorý zakáže takýto neoprávnený zásah. Ak tento zásah napĺňa skutkovú podstatu trestného činu alebo priestupku, máte právo podať trestné oznámenie. 

Na Vašu otázku ako sa dá Vaša situácia riešiť bez konkrétnejšieho popisu nie je možné odpovedať. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako mám postupovať pri vyhrážaní sa? (Trestné právo)

Zdravím. Ako postupovať, keď sa mi niekto vyhráža cez internet? Nepoznám ani jeho meno nič. Anonymný profil má.

Odpoveď: Ako mám postupovať pri vyhrážaní sa?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 16.04.2017)

Dobrý deň, aj v tomto prípade môžete podať trestné oznámenie, ku ktorému pripojíte i výpisy textu o vyhrážaní sa. Polícia dokáže cez komunikačná sieť zistiť z akej IP adresy sa uvedená osoba prihlasuje a môže zistiť jej identitu.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako mám postupovať pri vyhrážaní sa? (Trestné právo)

Velmi pekne vam dakujem za vasu odpoved.

Odpoveď: Ako mám postupovať pri vyhrážaní sa?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 22.01.2017)

Rado sa stalo.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako mám postupovať pri vyhrážaní sa? (Trestné právo)

Dobry den. Píšem Vam z dôvodu, ze sme ja aj moj priatel uz psychicky vycerpani. Moj priatel zil so svojou ex asi cca 10 rokov v spolocnej domacnosti. Za tych par rokov spolocne zili v byte, ktory vlastnila jeho ex, ale zakupeny bol spolocne. Cize obaja sa podielali na chode domacnosti. Ona ale platila uver, ktory bol na nu pisany. Potom spolocne byt predali a postavili si dom. Su obaja vlastnici a aj na hypoteke su obaja dlznikmi. Po kratkom case si nasla jeho ex noveho priatela, ale ako odchadzala vsetky dlzoby, ktore boli na jej meno požadovala od mojho priatela. Stale je spolumajitelkou domu a dom sa predava ale my zatial zijeme v nom, pretoze splacame hypoteku a na byt by nam peniaze nevydali. Stale sa mu vyhraza, ze ho da na sud, ze ho polozi na dno, ze je chudak, ktory nic nema a ze nic mat nebude. Mna a moju rodinu nazvala sedlakmi a ked sudne nevyriesi tak, ze to bude riesit inak - tym naraza na to, ze jej otec mal niekedy znamosti v trosku inych kruhoch (mafia). Chcem sa len vlastne spytat ako mozme v takom pripade postupovat a coho sa moze obavat. Ci ma ex narok na polovicku z uverov, ktore si brala ona pocas ich spolocneho byvania, ktore boli pouzite na vystavbu

Odpoveď: Ako mám postupovať pri vyhrážaní sa?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 21.01.2017)

Dobrý deň, pokiaľ sa bývalá priateľka iba vyhráža súdom, tak predpokladám, že si je pravdepodobne vedomá toho, že by na súde neuspela, pretože v opačnom prípade by už žalobu podala.

Určite nebudem mať nárok na polovicu úverov, ktoré si dala v banke. Pokiaľ sú však spoluvlastníci nehnuteľnosti, bude mať nárok na vyplatenie svojho podielu z nehnuteľnosti. V tomto prípade bude ale potrebné zohľadňovať sumy, ktoré boli investované do spoločnej nehnuteľnosti. Tiež je však potrebné myslieť aj na premlčanie. Odporúčam vám, pokiaľ by sa jeho bývalá družka odhodlala ísť k súdu, aby ste ma kontaktovali, pozriem sa na to a odporučíme vám ďalší postup.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako mám postupovať pri vyhrážaní sa? (Trestné právo)

Ako sa chranit pred sikanovanim a este obvinenim, ktore som nespachal? Este ked ste obcan inej republiky a vulgarne slovne Vas posielaju "domov". Ako sa chranit?

Odpoveď: Ako mám postupovať pri vyhrážaní sa?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 25.12.2015)

Dobrý deň, neuviedli ste ako presne Váš šikanujú, preto nie je možné na Vašu otázku detailne odpovedať. Napriek tomu, však môžete na príslušnom obvodnom oddelení Policajného zboru SR podať trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu (skutočnosti uvedené vo Vašej otázke nie sú dostatočné na posúdenie toho o aký trestný čin ide). Orgány činné v trestnom konaní následne vyšetria Vašu vec, pričom postupujú z úradnej povinnosti (tzn. že bez návrhov). V prípade, že ste boli neprávom (krivo) obvinený môžete tiež podať trestné oznámenie pre spáchanie trestného činu krivé obvinenie. Zároveň sa môžete všetkými zákonnými prostriedkami v trestnom konaní brániť pred neoprávneným obvinením (uveďte všetky skutočnosti pravdivo, predložte dôkazy o nevine...).


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako mám postupovať pri vyhrážaní sa? (Trestné právo)

Dobrý deň, pracujem ako opatrovateľka v Dome seniorov v Pezinku. Máme klienta ktorého opatrujem viackrát mi vulgárne nadával a šikanoval ma. Ako sa mám proti tomu brániť? Jeho správanie ma uráža a ponižuje. Za odpoveď ďakujem.

Odpoveď: Ako mám postupovať pri vyhrážaní sa?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 24.11.2015)

Dobrý deň, zamestnávateľ je povinný Vám vytvoriť také podmienky v práci, aby nedochádzalo k Vašej ujme a to nielen fyzickej ale aj psychickej. Oznámte to zamestnávateľovi a požiadajte ho o pomoc. Ak si svoju prácu robíte dobre a zamestnávateľ je s Vami spokojný, potom sa Vám pokúsi pomôcť. 

Klient si nemôže dovoliť Vás šikanovať. 

Ak to nepomôže a Vy chcete zostať v práci, potom nezostane nič iné, ako to riešiť súdnou cestou. Súd mu zakáže takéto správanie. Ak by v ňom pokračoval, potom to môže byť trestným činom. Viem, že je to možno extrémné konanie z Vášho pohľadu ale z právneho hľadiska veľa možností nemáte.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musia zhodovať a otázka musí byť vyplnená..
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Prosím vyberte svoj kraj..
Prosím vyberte kategóriu..
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..

Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku