Dobrý deň, pokiaľ nemáte uzatvorenú nájomnú zmluvu na byt, ktorá má byť v zmysle Občianskeho zákonníka v písomnej forme, v opačnom prípade nie je platná, potom vás prenajímateľka môže naozaj hocikedy vysťahovať. V takomto prípade Vám teda nie je zaručená ako nájomcovi zo zákona žiadna ochrana.
Čo sa ale týka spôsobu vysťahovania, v tomto prípade máte pravdu, konanie ktoré popisujete by mohlo naplniť aj niektorú zo skutkových podstát priestupkového zákona alebo Trestného zákona.
V zmysle ust. 49 zákona o priestupkoch, ktorý upravuje priestupky proti občianskemu spolunažívaniu:
"(1) Priestupku sa dopustí ten, kto
a) inému ublíži na cti tým, že ho urazí alebo vydá na posmech,
b) inému z nedbanlivosti ublíži na zdraví,
c) úmyselne uvedie nesprávny alebo neúplný údaj pred štátnym orgánom, pred orgánom obce alebo pred organizáciou za účelom získania neoprávnenej výhody,
d) úmyselne naruší občianske spolunažívanie vyhrážaním ujmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, nepravdivým obvinením z priestupku, schválnosťami alebo iným hrubým správaním,
e) sa dopustí konania podľa písmena a) alebo písmena d) na blízkej osobe alebo osobe, ktorá mu bola zverená do starostlivosti alebo výchovy,
f) od iného násilím sám alebo za pomoci ďalších osôb vymáha majetkové práva alebo práva z nich vyplývajúce, o ktorých sa domnieva, že mu patria bez vykonateľného rozhodnutia príslušného orgánu,
g) napomáha osobnou účasťou násilnému vymáhaniu majetkových práv alebo práv z nich vyplývajúcich, hoci na ich vymáhanie niet vykonateľného rozhodnutia príslušného orgánu.
(2) Za priestupok podľa odseku 1 písm. a) možno uložiť pokutu do 33 eur, za priestupok podľa odseku 1 písm. b) až d) a písm. g) pokutu do 99 eur, za priestupok podľa odseku 1 písm. e) pokutu do 200 eur a za priestupok podľa odseku 1 písm. f) pokutu do 331 eur."
V prípade, že by vám poškodila váš súkromný majetok, ktorý ste v byte požívali, potom by prichádzala do úvahy aj aplikácia ust. § 50 zákona o priestupkoch, ktorý upravuje priestupky proti majetku:
"(1) Priestupku sa dopustí ten, kto úmyselne spôsobí škodu na cudzom majetku krádežou, spreneverou, podvodom alebo zničením alebo poškodením veci z takého majetku, alebo sa o takéto konanie pokúsi.
(2) Za priestupok podľa odseku 1 možno uložiť pokutu do 331 eur."
V zmysle ust. § 360 ods. 1 Trestného zákona by mohlo dôjsť aj k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu nebezpečného vyhrážania: "Kto sa inému vyhráža smrťou, ťažkou ujmou na zdraví alebo inou ťažkou ujmou takým spôsobom, že to môže vzbudiť dôvodnú obavu, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok."
Tiez by mohlo ísť trestný čin porušovania domovej slobody.
Vzhľadom na uvedené, ak by správanie vašej prenajímateľky mohlo naplniť niektorú z vyššie uvedených skutkových podstát, môžete to oznámiť v prípade priestupkov na príslušnom okresnom úrade alebo v prípade podozrenia na spáchanie trestného činu na príslušnom okresnom riaditeľstve PZ alebo príslušnej prokuratúre, v oboch prípadoch podľa miesta, kde sa skutok stal.
Ak by ale podala žalobu o vypratanie, bola by s vysokou pravdepodobnosťou úspešná.