Potrebujem rýchle radu, chcú ma vysťahovať z bytu.

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Banská Bystrica

Otázka: Potrebujem rýchle radu, chcú ma vysťahovať z bytu.

Potrebujem radu, pomoc ako ďalej, potrebujem pomoc pre mamu, nevedel som o jej probléme, zdôverila sa mi až dnes. Je spoluvlastníčkou bytu s otcom, nakoľko je nezamestaná dlhodobo nepoberá žiadne dávky a otec tiež. Sem tam nezaplatili nájom, na nájomnom dlžia dokopy 850 €. V decembri mali pojednávanie, ktorého sa zúčastnila moja mama a zastupovala aj otca ako splnomocnená. Tam mama povedala, že do konca apríla celý svoj dlh zaplatí, advokát bytového družstva prikývol, to vraví moja mama. Dnes si však prebrala zásielku zo súdu, otec zasielku neprebral nakoľko sa nezdržiava na adrese doma, rozsudok v mene SR, kde sa píše: "Okresný súd v právnej veci navrhovateľa stav.byt.družstvo proti odporcovi 1/ Jaroslavovi.... a 2/ Júlii.... , v konaní o vypratanie nehnuteľnosti takto rozhodol: odporcovia 1/ a 2/ sú povinní vypratať byt a to do 15 dní odo dňa právoplatnosti rozsudku. odporcovia 1/ a 2/ sú povinní nahradiť navrhovateľovi spoločne a nerozdielne trovy konania na zaplatenom sudnom poplatku vo výške 99,50 € a trovy právneho zastúpenia vo výške 299,31 € všetko v lehote do 15 dní odo dňa právoplatnosti tohto rozsudku. Potom sú tu rozpísané trovy právneho zástupcu a ďalej sa píše: "Podľa § 160 ods.1 O.s.p. ak súd uložil v rozsudku povinnosť, je potrebné ju splniť do 3 dní od právoplatnosti rozsudku; súd múže určiť dlhšiu lehotu. V súlade s citovaným ustanovením O.s.p. a s prihliadnutím na výšku priznaných trov právneho zástúpenia súd zaviazal odporcov 1/ a 2/ k náhrade týchto trov v lehote 15 dní od právoplatnosti rozsudku. Podľa §154 ods.1 O.sp. pre rozsudok je rozhodujúci stav v čase jeho vyhlásenia. Poučenie: proti tomuto rozhodnutiu nie je prístupné odvolanie. nakoľko účastníci po vyhlásení rozhodnutia sa vzdali práva odvolania, nadobudne rozhodnutie právoplatnosť dňom doručenia poslednému z nich. ak povinný dobrovoľne nesplní, čo mu ukladá vykonateľné rozhodnutie, oprávnený múže podať návrh na vykonanie exekúcie podľa osobitného zákona. Vie sa nejako brániť matka? Ak si neprevzal otec ako opravnený 1/ rozsudok získa tým matka čas? Alebo ako postupovať ďalej dlh celý voči bytovému družstvu vieme uhradiť v apríli, skorej nemáme financie. Môžu nás dovtedy vysťahovať alebo čo robiť? Prosím poradte pomôžte, čakám na odpoveď

Odpoveď: Potrebujem rýchle radu, chcú ma vysťahovať z bytu.

Dobrý deň

Vaša matka sa vzdala práva na odvolanie, teda rozhodnutie súdu sa stane právoplatným. Právoplatnosť znamená záväznosť a nemennosť rozhodnutia. Podľa § 47 zák. č. 99/1963 Zb. Občiansky súdny poriadok: “ 1) Do vlastných rúk treba doručiť písomnosti, pri ktorých tak ustanovuje zákon, a iné písomnosti, ak to nariadi súd. 2) Ak nebol adresát písomnosti, ktorá sa má doručiť do vlastných rúk, zastihnutý, hoci sa v mieste doručenia zdržuje, doručovateľ ho vhodným spôsobom upovedomí, že mu zásielku príde doručiť znovu v deň a hodinu uvedenú v oznámení. Ak zostane i nový pokus o doručenie bezvýsledným, uloží doručovateľ písomnosť na pošte alebo na orgáne obce a adresáta o tom vhodným spôsobom upovedomí. Ak si adresát zásielku počas jej uloženia nevyzdvihne, považuje sa deň, keď bola zásielka vrátená súdu, za deň doručenia, i keď sa adresát o tom nedozvedel.” Pokiaľ v stanovenom čase nesplníte rozhodnutie súdu rozhodnutie sa stane vykonateľným, teda žalobca môže podať návrh na vykonanie exekúcie. Následne exekútor vydá upovedomenie o začatí exekúcie. Pokiaľ do 14 dní nevypracete nehnuteľnosť, prípadne nepodáte námietky, po uplynutí tejto lehoty súdny exekútor vydá exekučný príkaz a určí termín vypratania.