Máte
otázku?

Pohreb


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Košice

Otázka: Pohreb

Dobrý deň, môžem sa dať pochovať k priateľovi, s ktorým som žila 9 rokov v spoločnej domácnosti, alebo na to potrebujem povolenie otca zosnulého? Ak chcete byť pochovaná do spoločného hrobu s partnerom, záleží na tom, kto je oficiálnym nájomcom alebo vlastníkom hrobového miesta. Spravidla o uložení ďalšej osoby do hrobu rozhoduje nájomca hrobu alebo osoba, ktorá má zmluvu s cintorínskou správou. Ak je nájomcom hrobu otec zosnulého, jeho písomný súhlas bude pravdepodobne potrebný. Odporúčam vám kontaktovať správu cintorína, kde získate presné informácie podľa platných pravidiel a zákonov. Každý cintorín môže mať mierne odlišné postupy. Ak nie ste nájomcom hrobu, zvážte rozhovor s rodinou zosnulého a dohodu o ďalšom postupe.

Odpoveď: Pohreb

Dobrý deň, vami uvedenom prípade platí, že podľa zákona č. 131/2010 Z. z. o pohrebníctve má právo rozhodovať o spôsobe a mieste pochovania osoba, ktorú zosnulý určil za oprávnenú. Ak takáto osoba neexistuje, rozhodujú príbuzní v poradí určenom zákonom (manžel, deti, rodičia a podobne). Ak vás zosnulý výslovne neurčil ako oprávnenú osobu, prednosť majú príbuzní zosnulého, teda v tomto prípade otec zosnulého. Ak by ste však mali písomné splnomocnenie alebo iný dôkaz o želaní zosnulého, vaše postavenie by bolo silnejšie. Druhou otázkou je, kto je nájomcom alebo vlastníkom hrobového miesta. Ak je hrob prenajatý na meno otca zosnulého, je potrebné jeho povolenie na pochovanie ďalšej osoby do tohto hrobu. Ak ste nájomcom vy, rozhodujete vy. Ak je nájomcom niekto iný (nie otec zosnulého), bez jeho súhlasu správca cintorína pravdepodobne neumožní pochovanie. Právo na pochovanie do konkrétneho hrobu je viazané na nájomné právo k hrobovému miestu a na súhlas osoby, ktorá je nájomcom tohto miesta. Ak nie ste nájomcom, odporúčam rokovať s osobou, ktorá ním je, prípadne so správcom cintorína, ktorý vám môže poskytnúť informácie o možnostiach a potrebných súhlasoch. Ak by ste chceli byť pochovaná k priateľovi, odporúčam preveriť, kto je nájomcom hrobového miesta, a v prípade potreby získať jeho súhlas. Bez tohto súhlasu správca cintorína spravidla neumožní pochovanie ďalšej osoby do hrobu. Ak nie ste nájomcom hrobového miesta, potrebujete súhlas nájomcu (napríklad otca zosnulého), aby ste mohli byť pochovaná k priateľovi. Ak ste nájomcom vy, rozhodujete vy. Právny poriadok Slovenskej republiky nepozná automatické právo partnera na pochovanie k zosnulému, ak nie je nájomcom hrobového miesta alebo ak nemá výslovný súhlas zosnulého.

Trápi vás "Pohreb" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Pohreb (Rodinné právo)

Dobrý deň, prosím vás o radu. Dnes som bola na predbežnom konaní po mojom zosnulom manželovi. Hovorili sme aj o pohrebných poplatkoch. Uznal iba priame poplatky v pohrebnej službe. Neuznal žiadne ďalšie náklady, ako sú hrobové miesto, tabuľka na hrob alebo poplatky spojené s karom, hoci na tieto výdavky mám potvrdenia. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Pohreb

(odpoveď odoslaná: 26.02.2026)

Dobrý deň,

podľa výkladu v komentároch k Občianskemu zákonníku sa v dedičskom konaní neuhrádzajú iba „priame“ položky vyfakturované pohrebnou službou, ale dedičia zodpovedajú aj za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa, pričom rozhodujúca je primeranosť vzhľadom na osobu poručiteľa, výšku zanechaného dedičstva a miestne zvyklosti.

Hrobové miesto (ak ide o cintorínske poplatky súvisiace so zabezpečením hrobového miesta/hrobky) a tabuľa na hrob typovo do okruhu uznateľných nákladov patria, ak ich viete preukázať a ak sú primerané.

Pokiaľ ide o kar (smútočnú hostinu), komentár uvádza, že podľa miestnych zvyklostí možno v primeranom rozsahu priznať aj náklady spojené so smútočnou hostinou. To znamená, že nejde automaticky o neuznateľnú položku, ale o položku, ktorú treba posudzovať cez primeranosť a miestne zvyklosti a tiež cez pomer k hodnote dedičstva.

Odporúčam, aby ste v dedičskom konaní trvali na tom, že požadujete započítať medzi pasíva dedičstva primerané náklady pohrebu aj v týchto položkách, a aby ste ich preukázali dokladmi (faktúry, príjmové doklady, potvrdenia o úhrade) a stručne odôvodnili primeranosť (miestne obvyklý rozsah, nevyhnutnosť náhrobnej tabule/pomníka, štandardný poplatok za hrobové miesto).

Doklady napriek dnešnému predbežnému vyšetreniu u notára odporúčam s  písomným zdôvodnením poslať doporučene k číslu dedičského konania. 

Poznámka : Ak pomník bol urobený pred mnpohými rokmi a sú v ňom už pochované aj iné osoby /napr. prarodičia a pod./, notár tieto náklady na hrob neuzná, lebo zrejme už boli uznané v inom dedičskom konaní. Pre samotnú smútočnú hostinu uvádzame, že táto má byť primeraná /teda nie niekoľkochodové menu/. Stretli sme sa aj s tým, že alkohol. nápoje okrem prípitku neboli uznané.  Pokiaľ ide o kytice, tieto nie sú nákladymi spojenými s pohrebom, ale ide o dar pre zosnulého.

Právny základ je, že povinnosť dediča uhradiť náklady pohrebu poručiteľa vyplýva priamo z ust. § 470 Občianskeho zákonníka  a rozhodujúce je kritérium primeranosti.

"Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli por"učiteľovou smrťou."

Otázkam pohrebných nákladov sa venujeme aj na našej ďalšej stránke právnej poradne venujúcej sa dedičstvu.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Pohreb" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.