Zadržiavanie auta autoservisom

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Košice

Otázka: Zadržiavanie auta autoservisom

Dobrý deň, prosím Vás pekne o radu. Môže autoservis zadržiavať moje auto? Auto som mal v oprave a časť opravy som už uhradil. Avšak, nesúhlasil som s výškou doplatku a ten som nezaplatil. Majú právo mi auto nevydať? Prosím, poraďte mi, ako mám postupovať. Ďakujem. Štefan

Odpoveď: Zadržiavanie auta autoservisom

Dobrý deň,

podľa § 151s Občianskeho zákonníka ods.1 Kto je povinný vydať hnuteľnú vec, môže ju zadržať, aby zabezpečil svoju splatnú peňažnú pohľadávku voči tomu, komu je inak povinný vec vydať. Nemožno však zadržiavať vec svojvoľne alebo ľstivo odňatú.

Autoservis je teda v zmysle tohto ustanovenia zadržať Vám auto až do času kým neuhradíte zvyšok fakturovanej sumy.