Dobrý deň, som matka-samostatne vychovávajúca dve malé deti (3 a 5 rokov). Zaujímalo by ma, či mám v zamestnaní nejaké "výhody" vyplývajúce z tejto situácie. Viem, že nadčasovú prácu môžem vykonávať, ak s tým súhlasím a zamestnávateľ ma nemôže nútiť zostať v práci nadčas. Viem, že mám právo požiadať o úpravu pracovného času, ale zaujímalo by ma, napríklad, či mi môže zamestnávateľ manipulovať s dovolenkou a dávať mi ju tak, ako on chce a hlavne vtedy, keď ju nepotrebujem. Myslím si, že ako rodič-samostatne vychovávajúci mám právo čerpať dovolenku vtedy, keď to potrebujem, nie len kvôli sebe, ale aj kvôli deťom. Ďakujem.
Dobrý deň,
k Vašej otázke týkajúcej sa určovania dovolenky Vám ako zamestnankyni starajúcej sa o deti mladšie ako 15 rokov (3-ročné a 5-ročné dieťa) je potrebné uviesť, že Zákonník práce jednoznačne v § 111 ods. 1 veta prvá ustanovuje, že čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Z uvedeného ustanovenia teda jednoznačne vyplýva, že čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ. Z tohto ustanovenia Zákonník práce na rozdiel od iných inštitútov - ako je to napr. v prípade pracovného času a jej úpravy na žiadosť rodiča starajúceho sa o deti mladšie ako 15 rokov - neustanovuje žiadne výnimky pre takúto skupinu zamestnancov.
Zákonník práce síce ustanovuje v § 111 ods. 1 veta druhá, že zamestnávateľ je povinný pri určovaní dovolenky prihliadať na oprávnené záujmy zamestnanca, ale súčasne oprávňuje zamestnávateľa v rovnakom rozsahu prihliadať aj na svoje úlohy. Ani v tomto smere preto nevystupujú do popredia záujmy zamestnanca, a to bez ohľadu na skutočnosť, či sa stará o deti v určitom veku.
Na základe uvedeného vychádzajúc z právnej úpravy dovolenky obsiahnutej v Zákonníku práce je preto žiaľ potrebné k Vašej otázke uviesť, že zamestnávateľ má právo určiť Vám dovolenku za splnenia podmienok stanovených v § 111 ods. 1 vete prvej Zákonníka práce rovnako, ako iným zamestnancom (ktorý napr. nie sú samoživitelia a ani sa sami nestarajú o maloletí deti v nízkom veku).
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:
25. novembra
Veľmi som bol spokojný s flexibilným, odborným a pro-klientským prístupom. Ozaj super odvedená komplexná práca. Silne doporučujem každému, kto očakáva 100%-nú kvalitu..
recenzie
14. októbra
Odpoveď na moju otázku bola dostatočná a vyčerpávajúca. V budúcnosti sa rada opätovne na túto advokátsku kanceláriu obrátim. Odporúčam v každom prípade, Beláková
recenzie
13. mája
Ďakujem za rýchlu odpoveď, pomohla mi do budúcna s riešením môjho problému, ľudský a profesionálny prístup, odporúčam !
recenzie
9. januára
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Dostala som skvelý tip ako postupovať a ušetriť ďalšie náklady za právnické služby.
recenzie
4. februára
Spokojnosť vo všetkých smeroch. Promptná reakcia na moje otázky, veľmi jasne vysvetlené ako so situáciou naložit a aké ďalšie kroky sú potrebné.
recenzie
4. mája
Ďakujem srdečne za rýchlu odpoveď. Veľmi ste mi pomohli. Už len veriť, že sa môj problém skončí v súlade so zákonom. Profesionálne jednanie má veľmi vysokú úroveň. Rada vás budem odporúčať
recenzie
9. apríla
Som velmi spokojna s rychlou odpovedou! Odporucam vsetkym ci uz platenu, alebo neplatenu sluzbu ( Vyuzila som obidve)
recenzie
17. júna
Rýchla a profesionálna odpoveď, ktorá bola vysvetlená naozaj zrozumiteľným spôsobom aj pre niekoho, kto sa v právnych veciach nevyzná. Ušetrilo mi to nesmierne veľa času pri dohľadávaní informácií..
recenzie