Ublizenie na zdravi a odškodnenie

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Bratislava

Otázka: Ublizenie na zdravi a odškodnenie

Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť ohľadom odškodnenia za ublíženie na zdraví s trvalými následkami u maloletého. V decembri mu pán predal pyrotechniku, a to napriek tomu, že môj syn mal iba 12 rokov, a nebol poučený o rizikách. Pyrotechnika bola určená pre osoby staršie ako 21 rokov, keďže to bola pyrotechnika až 3. stupňa. Synovi explodovala v ruke a amputovalo mu to tri štvrtiny ukazováka. Na prostredníku mu to spôsobilo poškodenie nechtu a zlomeniny, mal menšie rezné rany a popáleniny ruky. Bol hospitalizovaný 15 dní v nemocnici. V tom istom roku bol druhýkrát operovaný v septembri a teraz mu hrozí tretia operácia. Samozrejme, podala som trestné oznámenie na menovaného predajcu. Táto situácia prebieha už od januára 2015, syn ho usvedčil aj s kamarátom. Dnes, 25.7.2016, mi prišiel papier z polície, že sa mám so synom dostaviť na políciu 8.8.2016 na konečný výsluch o zločine ublíženia na zdraví, z ktorého je obvinený predajca. Predajca sa vraj chce dohodnúť o vine a treste, bolo mi to povedané policajtom. Nás zastupuje prokurátor a sociálny kurátor, nakoľko syn je maloletý. Všetko malo byť zhodnotené aj súdnym lekárom, ale bohužiaľ, neviem, ako mu to zhodnotil. Poisťovňa nám úraz zamietla vyplatiť, keďže sa jednalo o pyrotechniku. Teraz neviem, čo sa vlastne vzťahuje do odškodnenia a čo si môžeme uplatniť, keďže to má trvalé následky a o plastike môžeme uvažovať až po 18 roku života syna. Vopred Vám ďakujem za skorú odpoveď. S pozdravom.

Odpoveď: Ublizenie na zdravi a odškodnenie

Dobrý deň, v takýchto prípadoch súdy priznávajú poškodeným tzv. bolestné a náhradu za sťaženie spoločenského uplatnenia. Obidve náhrady sú jednorazové, pričom pri určovaní ich výšky sa vychádza práve z tabuliek a bodového systému. Vzhľadom na to, že súdny znalec poškodenie zdravia Vášho syna už posudzoval a bodoval predpokladám, že ste si náhradu škody už v rámci trestného konania uplatnili. Na základe tabuliek a získaných bodov bude určená výška náhrady škody, ktorú bude musieť obvinený nahradiť Vášmu synovi. Považujem za potrebné uviesť, že v rámci trestného konania súd nie je povinný o výške náhrady škody rozhodovať. V prípade, ak by vykonané dokazovanie v rámci trestného konania nasvedčovalo tomu, že obvinený skutok naozaj spáchal, ale z vykonaného dokazovania nie je možné určiť výšku náhrady škody, súd Vás odkáže s náhradou škody na občiansko-súdne konanie. To však zistíte až pri rozhodovaní súdu. Vzhľadom na to, že má byť trestné stíhanie podľa Vašich slov ukončené dohodou o vine a treste je vysoko pravdepodobné, že súd rozhodne aj o náhrade škody.