Týranie podľa § 208 TZ - sťažnosť ?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Košice

Otázka: Týranie podľa § 208 TZ - sťažnosť ?

Dobrý deň, môj bývalý manžel je obvinený z trestnej činnosti podľa paragrafu 208 tr. zák. Prokuratúra to však celé zamietla a vyhodnotila to ako bežné manželské nezhody. Chcel by som sa opýtať, mám sa teraz odvolať? Ak to prokuratúra znovu zamietne a nepripustí už žiadne ďalšie odvolanie alebo sťažnosť, kde sa môžem odvolať vyššie? Veľmi Vás prosím o odpoveď. Ďakujem. S úctou.

Odpoveď: Týranie podľa § 208 TZ - sťažnosť ?

Dobrý deň,

v uvedenej veci môžete podľa ust. zákona o prokuratúre  môžete žiadať o preskúmanie zákonnosti vybavenia svojho podnetu opakovaným podnetom, ktorý vybaví nadriadený prokurátor alebo ním určený prokurátor. Ďalší opakovaný podnet sa vybavuje iba vtedy, ak obsahuje nové skutočnosti alebo ak tak rozhodne nadriadený prokurátor. Ďalším opakovaným podnetom sa rozumie v poradí tretí a každý ďalší podnet, v ktorom podávateľ podnetu prejavuje nespokojnosť s vybavením svojich predchádzajúcich podnetov v tej istej veci.

Môžete sa s uvedenou žiadosťou o preskúmanie zákonnosti vybavenia obrátiť aj na Generálnu prokuratúru SR.

Prípadne môžete podať ďalšie oznámenie o  spáchaní priestupku proti občianskemu spolunažívaniu podľa zákona o priestupkoch /§ 49 zákona o priestupkoch/ - prísl. okresný úrad.

Aj keď nevieme okolnosti a obsahu Vášho  oznámenia, resp. či máte právne zastúpenie, možno vo veci nie je dobre resp. správne  ponímaná samotná skutková podstata trestného činu podľa ust.  §  208 Trest. zákona. K tejto problematike je stanovisko JUDR. ŠAMKA /http://www.pravnelisty.sk/clanky/a435-je-mozne-spachat-trestny-cin-tyrania-blizkej-osoby-bez-tyrania/, z ktorého citujeme :

"Pri definovaní „psychického, či fyzického utrpenia“ je však nutné odmietnuť také definície (ktoré sa už taktiež vyskytli v aplikačnej praxi), že objektívna stránka trestného činu týrania blízkej osoby a zverenej osoby vyžaduje, aby obťažujúce konanie páchateľa dosahovalo vyššiu mieru intenzity a to spôsobovanie neznesiteľného utrpenia. Základná skutková podstata trestného činu týrania blízkej osoby a zverenej osoby podľa § 208 ods. 1 Tr. zák. hovorí len o spôsobení fyzického alebo psychického utrpenia.  Na jej naplnenie sa teda vôbec nevyžaduje, aby išlo o neznesiteľné utrpenie poškodenej osoby, pretože následok vo forme neznesiteľného utrpenia napĺňa podľa súdnej praxe kvalifikovanú skutkovú podstatu podľa § 208 ods. 2 písm. a) Tr. zák. a to mučivé útrapy v zmysle § 123 ods. 3 písm. h) Tr. zák. Pojem fyzické alebo psychické utrpenie uvedený v základnej skutkovej podstate trestného činu týrania blízkej osoby a zverenej osoby podľa § 208 ods. 1 Tr. zák. je preto naplnený už vtedy, ak poškodená osoba pociťuje protiprávne konanie páchateľa ako príkorie (teda ako zlo, bezprávie, krivdu), t. j. ako konanie, ktoré sústavne nepriaznivo ovplyvňuje jej každodenný život a vyvoláva sústavnejšie obavy z opätovného protiprávneho konania páchateľa. Nejde teda o pojem totožný s pojmom neznesiteľné útrapy.

Z hľadiska právnej kvalifikácie je bez právneho významu aj skutočnosť, ak u poškodenej osoby nie je znalecky zistený syndróm týranej osoby, pretože základná skutková podstata trestného činu týrania blízkej osoby a zverenej osoby podľa § 208 ods. 1 Tr. zák. nevyžaduje, aby páchateľ spôsobil takýto následok, t. j. syndróm týranej osoby nie je znakom základnej skutkovej podstaty tohto trestného činu."