Sused nám strpčuje život

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Sused nám strpčuje život

Dobrý deň, žijeme v rodinnom dome a muž, ktorý býva v susednom dome, neustále nás obťažuje neopodstatnenými udaniami. Dnes museli zástupcovia z okresného aj mestského úradu riešiť už 35. písomnú sťažnosť od neho. Bolo tu aj mnoho telefonických, ktoré tiež skúmali úrady alebo polícia - presné dátumy máme zaznamenané. Predtým dokonca museli moji rodičia prísť na kriminálnu políciu. Moji rodičia sú už starší (mama má 74 a otec 76 rokov), majú zdravotné problémy a tieto udalosti ich doslova ničia a zhoršujú ich zdravie. Ja sama som operovaná pacientka s kardiovaskulárnymi problémami a taktiež ma to ničí. Sused sa neustále pohybuje po streche svojho domu, z ktorého vidí do nášho dvora a fotí nielen náš dvor, ale aj nás, a to napríklad, keď sme len v spodnej bielizni - veď sme sa nachádzali doma, kde by nás pod normálnych okolností nikto cudzí nemal vidieť. Fotí aj moju dcéru, ktorá má 18 rokov, fotil ju aj keď bola ešte neplnoletá, ale žiaľ, neriešila som to, bolo moje očakávanie, že to prestane. Lenže teraz sa to len zhoršuje. Naposledy nás natočil na kameru a má 15-minútový záznam, ktorý dnes ukázal úradníkom z uvedených úradov a vraj ho ukazuje hocikomu. Chcem podotknúť, že tento záznam vyhotovil bez nášho vedomia a súhlasu a za to podáme naň trestné oznámenie. Ale moja otázka je o niečom inom. Chcem sa spýtať, ako ho môžeme zastaviť, skôr ako úplne seba a nás zničí? Je možné podať návrh na preskúmanie jeho duševného zdravia? Jeho konanie naozaj nie je normálne, pre nás to predstavuje šikanu, ktorá nám ničí zdravie a život. Aké ďalšie kroky môžeme podniknúť, aby sme ho zastavili? Vopred ďakujem za váš čas a odpoveď.

Odpoveď: Sused nám strpčuje život

Dobrrý deň, sused, ktorý strpčuje život je často veľmi veľkým problémom.

Takýmto ľuďom, ako je Váš sused, je úplne jedno, koho majú za suseda, robili by to komukoľvek. To, čo ste napísali jednoznačne možno považovať za choré správanie, pretože normálny človek by to nerobil. S chorým človekom sa však nedá jednať ako zo zdravým a často na takýchto ľudí neplatia "normálne" postupy.

Niekedy nestačí ani výzva z advokátskej kancelárie, aby s tým prestal.

Z praxe Vám môžem povedať, že je potrebné rázne zakročiť, potom bude nejaký čas (niekoľko rokov) pokoj, ale následne sa to bude opakovať. Úplne nie je tomu možné zabrániť, chorého človeka musíte "zamestnať" niečim iným, aby zameral svoju pozornosť na niečo iné, a tým sa nebude zameriavať na Vašich rodičov. Niekedy je potrebné dlhšie rozmýšľať, čo by to mohlo byť...nejaký problém..