Súbežný pracovný pomer

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Súbežný pracovný pomer

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať: Ak má zamestnanec trvalý pracovný pomer (TPP) a dohodu u toho istého zamestnávateľa, môže počas svojej neprítomnosti na TPP (napr. dovolenka, lekár) pracovať na základe tejto dohody? Ďakujem za vašu odpoveď.

Odpoveď: Súbežný pracovný pomer

Dobrý deň, počas dovolenky áno, ale počas lekára nie.

V čase, kedy je zamestnanec uvoľnený u zamestnávateľa na ošetrenie u lekára, nemôže predsa vykonávať prácu na dohodu. Ide o jednu z dôležitých osobných prekážok v práci zamestnanca.

Podľa § 141 ods. 2 písm. a) bod 1. Zákonníka práce, "Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno na vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení, pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času."

Počas dovolenky je na zamestnancovi, ako trávi tento čas a preto zamestnávateľ nemôže mať výhrady, že nemohol pracovať na dohodu.

Podľa § 134 ods. 7 Zákonníka práce, "Ak zamestnanec vykonáva prácu v niekoľkých pracovných vzťahoch u toho istého zamestnávateľa, posudzuje sa mzda v každom pracovnom vzťahu samostatne.