Skutková podstata úverového podvodu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Správne právo, Trnava

Otázka: Skutková podstata úverového podvodu

Dobrý deň. Môj kamarát nezaplatil pôžičku 100 € a chcela by som vedieť, či môže byť stíhaný, ak ju nezaplatí. Už bol raz odsúdený za úverový podvod a uviedol nepravdivý údaj. Ak by mohol byť stíhaný, hrozí mu väzenie? Už bol totiž odsúdený za iný skutok.

Odpoveď: Skutková podstata úverového podvodu

Dobrý deň. Pre naplnenie skutkovej podstaty trestného činu úverového podvodu (ustanovenie § 222 Trestného zákona) je okrem iného potrebné spôsobiť inému aspoň malú škodu, tzn. škodu prevyšujúcu 266,- €. Nakoľko si Váš kamarát požičal iba 100,- €, ktoré nevrátil, nejde o trestný čin úverového podvodu, hoci uviedol nepravdivý údaj. Mám za to, že ak by aj došlo k trestnému stíhaniu, toto by muselo byť zastavené, nakoľko skutok, ktorého sa Váš kamarát dopustil, nie je trestným činom. Skutok Vášho kamaráta by bolo možné kvalifikovať iba ako priestupok proti majetku (ustanovenie § 50 zákona o priestupkoch).