POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Rozvod a kolízny opatrovník

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod,

Otázka: Rozvod a kolízny opatrovník

Dobrý deň, rád by som sa opýtal na funkciu kolízneho opatrovníka v procese rozvodu. Už dlhší čas sa s manželkou nerozumieme, ba dokonca už ani nespolu nežijeme. Preto som sa rozhodol podať návrh na rozvod manželstva. Máme spolu jedno maloleté dieťa, o ktorého by som sa rád postaral, keďže sa mám dojem, že manželka oňho už veľmi nejaví záujem. Po podaní návrhu na rozvod mi zo súdu prišlo oznámenie, že nášmu synovi bol ustanovený opatrovník. Je to možné? Ja som o ustanovenie opatrovníka nepožiadal. Čo to znamená a je to bežné?

Odpoveď: Rozvod a kolízny opatrovník

Dobrý deň,

pokiaľ ide o rozvode a kolízneho opatrovníka, súd ustanovuje opatrovníka deťom v konaní o rozvod z dôvodu, že nastáva kolízia záujmov medzi dieťaťom a rodičmi. Kolízny opatrovník je však ustanovený súdom iba na obdobie konania na súde o rozvod manželstva. Neznamená to, že dieťa je mu zverené alebo že ho bude zastupovať v iných veciach. Je to výlučne na súdne účely a oprávnenia kolízneho opatrovníka sa týkajú iba rozvodového konania.

V praxi to vyzerá tak, že keď budete mať rozvod, tak kolízny opatrovník bude tiež zavolaný na Váš rozvod a bude sedieť v pojednávacej miestnosti (obyčajne tam kde sedí verejnosť). Súd sa ho bude pýtať na to, aký má názor na zverenie dieťaťa do starostlivosti jedného z rodičov resp. striedavej starostlivosti, ďalej na výšku výživného, úpravu styku, atď. Vyjadreni kolízneho opatrovníka nie je pre sú záväzné.

Účelom kolízneho opatrovníka v rozvode je zastupovanie záujmov dieťaťa, aby sa rodičia nedohodli na niečom, čo nie je v záujme dieťaťa. V rozvode za kolízneho opatrovníka je stanovený zamestnanec Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.

Nižšie uvádzam judikát, ktorý sa na toto vzťahuje:

R IV/1966

Vzhľadom na to, že zákonné zastupovanie maloletých detí rodičmi v konaní o rozvod neprichádza do úvahy, lebo by mohlo dôjsť k stretu záujmov medzi rodičmi a deťmi, maloletým deťom musí byť ustanovený opatrovník (§ 37 ods. 2 a 3 ZR; teraz je to § 35 Zákona o rodine).