Otec odmieta platiť výživné na syna po maturite

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Banská Bystrica

Otázka: Otec odmieta platiť výživné na syna po maturite

Dobrý deň. Chcela by som sa poradiť ohľadom výživného. Môj syn zmaturoval, ale zatiaľ je stále bez práce a nie je evidovaný na úrade práce, pretože sa má registrovať až od septembra. Môj bývalý manžel už tretí mesiac nezaplatil výživné na syna, aj keď nám bolo povedané, že musí pokračovať v platbe. Odmieta však platiť a ja neviem, ako mám postupovať, aby syn dostal od neho peniaze. Budem Vám vďačná za akúkoľvek radu. Ďakujem.

Odpoveď: Otec odmieta platiť výživné na syna po maturite

Dobrý deň

podľa §  62 ods. 1 zák. č. 36/2005 Z. z. o rodine: ”Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.” Vyživovacia povinnosť zaniká okamihom ukončenia prípravy dieťaťa na povolanie alebo nástupom dieťaťa do zamestnania.

Pokiaľ bola vyživovacia povinnosť určená právoplatným a vykonateľným rozhodnutím, je pre zánik vyživovacej povinnosti potrebné súdne rozhodnutie o zrušení vyživovacej povinnosti. Je možné, aby Váš syn (kedže je plnoletý) podal návrh na vykonanie exekúcie na vymoženie peňažného plnenia.