POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Odstúpenie od zmluvy pri nedodržaní termínu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Odstúpenie od zmluvy pri nedodržaní termínu

Koncom mája som uzavrela so spoločnosťou zmluvu na zasklenie balkóna, pričom som zaplatila zálohu. Zmluva je uzavretá do 31.8.2016. V zmluve je uvedené, že musím po uplynutí termínu písomne vyzvať firmu na plnenie a poskytnúť jej dodatočný primeraný termín na plnenie. Ak to neurobí, môžem až potom od zmluvy odstúpiť a vrátiť zálohu. Neviem, či v plnej výške, a neviem, ako dlhý musí byť dodatočný termín. Snažím sa spojiť so spoločnosťou telefonicky a dohodnúť si termín realizácie, ale buď nezdvihnú telefón, alebo mi dajú termín a hneď ho zrušia a vymyslia nejakú zámienku. Túto hru hrávajú už od zaplatenia zálohy a neviem, ako mám postupovať. Prosím, poraďte mi. Ďakujem.

Odpoveď: Odstúpenie od zmluvy pri nedodržaní termínu

Dobrý deň, postup týkajúci sa vyzvania dlžníka na plnenie s určením dodatočného času na plnenie je v súlade s ustanovením § 517 ods. 1 Občianskeho zákonníka. Takýto postup predpokladá aj Občiansky zákonník. Čo sa týka pojmu "dodatočná lehota", nie je možné všeobecne povedať, že 1 alebo 2 týždne sú dostatočná lehota na plnenie. Závisí to totiž od konkrétnych okolností a toho, čo je predmetom Vášho záväzkového vzťahu (aký je rozsah plnenia, čo je predmetom plnenia...). Odporúčam Vám primeranú dodatočnú lehotu dlžníkovi oznámiť prostredníctvom pošty písomne (prípadne e-mailom na adresu, prostredníctvom ktorej komunikujete). Následne po uplynutí takto dodatočne určenej lehote môžete od zmluvy odstúpiť. Odstúpením od zmluvy zaniká zmluva od počiatku a z toho dôvodu Vám musí dlžník vrátiť všetko čo ste mu na základe tejto zmluvy poskytli (tzn. musí Vám vrátiť celú zálohu). V prípade, že by Vám zálohu nechcel dobrovoľne vrátiť, môžete túto sumu od neho vymáhať.