Dobrý deň,
ďakujeme za reakciu a uvádzame nasledovné :
Podľa § 39 exek. poriadku exekútor vyhotovuje zoznam majetku povinného, ktorý obsahuje údaje o platiteľovi mzdy povinného alebo platiteľovi iného príjmu, s ktorým sa nakladá ako so mzdou, údaje o výške mzdy alebo iného príjmu, zoznam účtov v bankách so sídlom na území Slovenskej republiky, pri ktorých je ako majiteľ alebo spolumajiteľ účtu vedený povinný, s uvedením banky a ich označenia, zoznam pohľadávok povinného proti tretím osobám (poddlžníkom) s uvedením poddlžníka, právneho titulu pohľadávky, jej výšky alebo odhadnej ceny (hodnoty), zoznam cenných papierov vo vlastníctve alebo spoluvlastníctve povinného s uvedením druhu cenného papiera, atď.
Súčasne podľa ust. § 41 exekučného poriadku exekútor môže vyzvať povinného, aby uskutočnil vyhlásenie o svojom majetku. Na účel podania vyhlásenia o majetku exekútor povinného predvolá alebo ho vyzve, aby vyhlásenie podal písomne v lehote, ktorú určí.
V súvislosti s vyhlásením o majetku sa nemožno dovolávať zákonom uloženej alebo uznanej povinnosti mlčanlivosti ako dôvodu, pre ktorý nemožno splniť povinnosť urobiť vyhlásenie o svojom majetku.
Vyhlásenie o majetku musí okrem skutočností, ktoré sa uvádzajú v zozname majetku, obsahovať aj
a) zoznam hnuteľných vecí vo vlastníctve alebo spoluvlastníctve povinného vrátane hotovosti s ich opisom a uvedením odhadnej ceny (hodnoty),
b) údaje o majetkových hodnotách, ku ktorým právo povinného nevyplýva z úradných registrov alebo listín alebo ku ktorým z úradných registrov alebo listín vyplýva právo inej osoby,
c) zoznam bezodplatných právnych úkonov povinného uskutočnených v posledných troch rokoch s výnimkou obvyklých darov nepatrnej hodnoty,
d) zoznam právnych úkonov povinného v posledných troch rokoch vykonaných s osobami podľa § 42a ods. 3 a 4 Občianskeho zákonníka /pozn. : odporovateľnosť právnych úkonov/.
Zároveň platí, že povinný po doručení upovedomenia o začatí exekúcie musí obmedziť svoju činnosť na uskutočňovanie bežných právnych úkonov v rozsahu, v ktorom to od neho možno spravodlivo požadovať, s ohľadom na výšku a význam vymáhaného nároku.
Za bežný právny úkon sa na účely tohto zákona nepovažuje okrem iných aj uskutočnenie právneho úkonu bez primeraného protiplnenia, teda aj vzdanie sa dedičstva.
Exekútor má prístup do katastra nehnuteľností, evidencie motor. vozidiel, do evidencie obyvateľstva, atď. Potrebné údaje ohľadom nehnuteľností môže zistiť v podstate z rodného listu povinného a evidencie obyvateľstva, resp. dopytom u povinného ohľadom jeho rodičov, následne zistí stav v katastri nehnuteľností.