Neprimerane vysoké príslušenstvo pohľadávky

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Trnava

Otázka: Neprimerane vysoké príslušenstvo pohľadávky

Chcem vás požiadať o právnu radu v súvislosti s nebankovou spoločnosťou, ktorá mi z dlžnej istiny 716 €, z ktorej som už splatil 170 €, urobila dlh vo výške 1658,48 €. To predstavuje viac ako 120 percent. Budem vám vďačný za radu, ako mám v tejto situácii pokračovať. Vopred ďakujem za váš čas a skorú odpoveď.

Odpoveď: Neprimerane vysoké príslušenstvo pohľadávky

Dobrý deň. Pri nebankových spoločnostiach nie je ničím výnimočným, že od dlžníkov požiadajú neprimerane vysoké príslušenstvo pohľadávky (rôzne úroky, penále, pokuty a iné sankcie). Pre relevantné posúdenie toho, do akej miery možno príslušenstvo pohľadávky považovať za neprimerané až nezákonné je potrebné mať k dispozícii zmluvu, na základe ktorej pohľadávka vznikla (najčastejšie ide o zmluvu o úvere alebo zmluvu o pôžičke). Najvhodnejšie preto bude, ak  vyhľadáte odbornú právnu pomoc špecializujúcu sa na ochranu spotrebiteľa.