Neplatenie nájomného a záložné právo ?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Obchodné právo, Košice

Otázka: Neplatenie nájomného a záložné právo ?

Dobrý deň. Sme majitelia kancelárskych priestorov a jeden z našich nájomníkov nám dlhuje nájomné za posledných šesť mesiacov. Ústne sme ho na túto situáciu upozorňovali, no keďže bez úspechu, požiadali sme ho o vypratanie priestorov. S nájomníkom máme riadnu zmluvu, avšak stále sa obávame, že nám nebude ochotný uhradiť vzniknutý dlh. Mohli by ste mi, prosím, poradiť, ako by sme mali v tejto situácii postupovať? Ďakujem za radu! S pozdravom.

Odpoveď: Neplatenie nájomného a záložné právo ?

Dobrý deň, na Vašu otázku odpovedáme nasledovne :

1./ Vychádzajúc z otázky, bez poznania samotného textu, treba uviesť, že v zmysle ust.  §  672  Obč. zákonníka  na zabezpečenie nájomného má prenajímateľ nehnuteľnosti záložné právo k hnuteľným veciam, ktoré sú na prenajatej veci a patria nájomcovi alebo osobám, ktoré s ním žijú v spoločnej domácnosti, s výnimkou vecí vylúčených z výkonu rozhodnutia. Záložné právo zanikne, ak sú veci odstránené skôr, než boli spísané osobou poverenou súdom, ibaže by boli odstránené na úradný príkaz a prenajímateľ ohlási svoje práva na súde do ôsmich dní po výkone. Ak sa nájomca sťahuje alebo ak sa odstraňujú veci, napriek tomu, že nájomné nie je zaplatené alebo zabezpečené, môže prenajímateľ zadržať veci na vlastné nebezpečenstvo, do ôsmich dní však musí žiadať o súpis osobou poverenou súdom, alebo musí veci vydať. Osobou poverenou súdom môže byť aj súdny exekútor.

2./ Podľa ust.  § 325 a nasl.  Civil. sporového poriadku   môžete sa obrátiť na súd s návrhom na vydanie  neodkladného opatrenia  za podmienky z dôvodu obavy, že  exekúcia bude ohrozená. Neodkladným opatrením možno strane uložiť najmä, aby okrem iných    aby  nenakladala s určitými vecami alebo právami. O návrhu súd rozhodne do 30 dní.

3./ Odporúčame Vám kontaktovať advokáta.