Dobrý deň,
to, čo vám hrozí, by malo byť definované v poučení na predvolaní. Ak je vaša prítomnosť nevyhnutná a vy sa z neúčasti na pojednávaní neospravedlníte, súd vám môže uložiť v zmysle ust. § 102 ods. 1 písm. b) CSP poriadkovú pokutu do výšky 500,- EUR (súd môže pri opakovanom porušení povinnosti uložiť poriadkovú pokutu do 2 000 eur.), resp. v zmysel ust. § 101 CSP vás môže súd nechať aj predviesť (trovy predvádzania budete hradiť vy).
Súčasne Civilný sporový poriadok pozná aj inštitút rozsudku pre zmeškanie, ktorý na návrh protistrany môže súd vydať a v niektorých prípadoch musí vydať vo váš neprospech, ak sa nedostavíte na pojednávanie vo veci, hoci ste naň boli riadne a včas predvolaná a ak ste boli v predvolaní na pojednávanie poučená o následku nedostavenia sa vrátane možnosti vydania rozsudku pre zmeškanie a súčasne ak ste neospravedlnil svoju neprítomnosť včas a vážnymi okolnosťami. Ak súd rozhodne bez vašej prítomnosti na pojednávaní rozsudkom pre zmeškanie, potom rozhodne v prospech protistrany.
Voči takémuto rozsudku sa možno brániť len návrhom na jeho zrušenie, pričom v ňom treba odôvodniť, z akých ospravedlniteľných dôvodov ste zmeškali pojednávanie vo veci. Súd však na to, aby takýto rozsudok zrušil, musí mať za to, že sa vo vašom prípade jedná o kvalifikovaný dôvod, ktorý vám zabránil účasti na pojednávaní. Ak to takýto dôvod nebude (napríklad hospitalizácia v nemocnici alebo pod.), rozsudok pre zmeškanie nezruší. Naopak, ak rozsudok zruší, začne vo veci opätovne konať.
Napokon ešte platí, že voči rozsudku pre zmeškanie je možné podať odvolanie iba z dôvodu, že neboli splnené podmienky na vydanie takého rozhodnutia, t.j. neboli ste napr. v predvolaní na pojednávanie poučená o následkoch nedostavenia sa naň.