Musím uhradiť zvyšnú škodu?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Banská Bystrica

Otázka: Musím uhradiť zvyšnú škodu?

Počas škodovej udalosti uhradila poisťovňa z PZP zo sumy 2430,57 sumu 498,94. Majiteľ vozidla požaduje, aby som uhradila rozdiel 1931,63. Kontaktovala som poisťovňu a ona tvrdí, že uvedenú sumu uhradila podľa obhliadok a rozsahu opravy. Som povinná zaplatiť túto sumu? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Musím uhradiť zvyšnú škodu?

Dobrý deň,

v zmysle názorov odbornej verejnosti ako aj rozhodovacej praxe súdov, je za spôsobenú škodu primárne zodpovedný škodca. Ak aj poisťovňa uhradí časť škody, poškodený môže stále rozdiel vymáhať od škodcu. Ak od Vás poškodený požaduje uhradiť zvyšok škody, domnievam sa, že má na toto plnenie právny nárok, ktorého by sa mohol domáhať na súde. Musel by však preukázať, že škoda bola skutočne v rozsahu, aký požaduje. Mohli by ste sa napríklad brániť znaleckým posudkom, ktorý vyhotovila poisťovňa