Musím dávať dieťa otcovi aj keď je choré?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Banská Bystrica

Otázka: Musím dávať dieťa otcovi aj keď je choré?

Dobrý deň! Rada by som Vás požiadala o informáciu. Môj ex-manžel si berie našu dcéru na štyri hodiny každý druhý týždeň. Náš parlamenták je často chorý a čelí vysokým teplotám. Chcela by som vedieť, či som povinná prisúdiť dcéru ex-manželovi aj vtedy, keď má vysokú teplotu, a to až 40 stupňov, najmä ak je jej stav infekčného pôvodu. Detská pediatrička nás totiž upozornila, že prevoz autom nebude vhodný a zmena prostredia môže situáciu ešte zhoršiť. Samozrejme, ak ide o bežné zdravotné obtiaže, ako je napríklad nádcha, nemám nič proti tomu, aby bola dcéra v prítomnosti otca. Zároveň by som sa rada opýtala, či som povinná otcovi dieťaťa ponúknuť náhradný termín, keďže otec si robí nárok na náhradné termíny. Tá skutočnosť, že nesmôže stráviť čas s dcérou, nevyplýva z môjho úmyslu mu to prekážať, ale z jej zdravotného stavu. Ďakujem.

Odpoveď: Musím dávať dieťa otcovi aj keď je choré?

Dobrý deň

pokiaľ má otec maloletého dieťaťa upravený styk a nie je možné ho vykonať, otec sa nemôže dožadovať náhradného termínu.

Odporúča sa, aby sa rodičia na termínoch dohodli, pokiaľ nie je možné z nejakých dôvodov styk vykonať podľa rozsudku súdu.

Pokiaľ ide o vašu otázku ohľadom teplôt, tak ak by sa prevodom dieťaťa ohrozil jeho život alebo zdravie, potom dieťa nemusíte odovzdať otcovi. Dôležité je, aby ste však mali na tento deň (keď ste mu dieťa nedali) dôkaz o tom, že dieťa malo vysoké teploty.

Dôkazom môže byť čokoľvek, napríklad svedecká výpoveď alebo kamerový záznam, záznam z pohotovosti alebo iné.