Môže byť nesplatenie úveru klasifikované ako úverový podvod?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Môže byť nesplatenie úveru klasifikované ako úverový podvod?

Dobrý deň, v roku 2008 som si vzal úver na 1 100 eur. Platil som riadne, no po určitom čase som musel odcestovať do zahraničia a tak som prestal splácať. Zaplatil som 14 splátok, čo predstavuje necelých 1 000 eur. Teraz mi prišiel dokument s informáciou, že po mne požadujú takmer 5 000 eur. Hrozia mi, že ma dajú na súd za úverový podvod. Pravda je však taká, že pri žiadosti o úver som uviedol pravdivé údaje a nikoho som neoklamal. Môžu to teda považovať za úverový podvod a budem za to odsúdený? Alebo už môže byť takéto konanie premlčané? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Môže byť nesplatenie úveru klasifikované ako úverový podvod?

Dobrý deň, v zmysle § 222 Trestného zákona, sa trestného činu Úverového podvodu dopustí ten, kto vyláka od iného úver alebo zabezpečenie úveru tým, že ho uvedie do omylu v otázke splnenia podmienok na poskytnutie úveru alebo na splácanie úveru, a tak mu spôsobí malú škodu. Pre naplnenie znakov skutkovej podstaty sa vyžaduje preukázanie úmyselného zavinenia, a teda, že ste už v čase pôžičky konali v úmysle vypožičané peniaze vôbec nevrátiť alebo ich nevrátiť v dohodnutej dobe a tým ste uviedli nebankovú spoločnosť do omylu, aby ste sa na jej škodu obohatili. V opačnom prípade nemôže byť Vaše konanie definované ako trestný čin. Vzhľadom na dátum uzavretia zmluvy o pôžičke, je na mieste skúmať ako premlčanie nároku na vrátenie nesplatenej časti pôžičky a jej príslušenstva, tak aj premlčanie trestného stíhania.