Mám právo na nezávislého znalca?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Banská Bystrica

Otázka: Mám právo na nezávislého znalca?

Mám právo na nezávislého súdneho znalca? Kto má právo určiť ho? Ďakujem za poradenstvo.

Odpoveď: Mám právo na nezávislého znalca?

Dobrý deň

orgán činný v trestnom konaní alebo v konaní pred súdom predseda súdu môžu pre objasnenie zložitej skutočnosti pribrať znalca. O pribratí znalca sa rozhoduje uznesením, proti ktorému je možné podať sťažnosť pre vecné dôvody ako aj pre osobu znalca. Podľa § 144 zák. č. 301/2005 Z. z. Trestný poriadok: “ 1) Znalec musí byť pri pribratí upozornený na povinnosť bez odkladu oznámiť skutočnosti, pre ktoré by mohol byť vylúčený alebo ktoré mu vo veci bránia byť činný ako znalec. Musí byť tiež poučený o význame znaleckého posudku z hľadiska všeobecného záujmu a o trestných následkoch vedome nepravdivého znaleckého posudku 2) Ak znalecký posudok obstará niektorá zo strán, poučí príslušný orgán činný v trestnom konaní alebo súd znalca na okolnosti uvedené v odseku 1.”