Kto je trestne zodpovedný za konanie občianskeho združenia?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Kto je trestne zodpovedný za konanie občianskeho združenia?

Sociálna poisťovňa podala na občianske združenie podnet na šetrenie z dôvodu účelového uzatvárania pracovných pomerov. Počas vyšetrovania toto občianske združenie zaniklo. Na koho je možné podať trestné oznámenie? Ďakujem.

Odpoveď: Kto je trestne zodpovedný za konanie občianskeho združenia?

Dobrý deň, v zmysle ustanovenia § 19 ods. 2 Trestného zákona, páchateľom trestného činu môže byť len fyzická osoba, vzhľadom na to, že slovenské trestné právo je založené na zásade individuálnej trestnej zodpovednosti. Trestný zákon síce umožňuje sankcionovať právnické osoby (aj občianske združenia), avšak bez toho aby bola voči ním vyvodená trestná zodpovednosť. V dôsledku uvedeného, za konanie občianskeho združenia je trestné zodpovedná fyzická osoba, ktorá je oprávnená za združenie konať, ak sa dopustila protiprávneho konania. Voči tejto osobe teda môže smerovať trestné oznámenie.