POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Krádež spoluvlastníckeho podielu?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo,

Otázka: Krádež spoluvlastníckeho podielu?

Dobrý deň, mohli by ste mi prosím poradiť, ako postupovať v prípade, že sa jeden zo spoluvlastníkov auta rozhodne si ho prisvojiť a neumožní jeho využívanie žiadnemu ďalšiemu spoluvlastníkovi? Ďakujem.

Odpoveď: Krádež spoluvlastníckeho podielu?

Dobrý deň,

v prípade ak už nie je možná dohoda a je možné okrem občianského-súdneho konania podať aj trestné oznámenie. Pretože sa môže jednať o TČ krádeže podľa § 212 Trestného zákona.

Potvrdzuje to aj rozhodnutie súdu, ktoré pripájam k odpovedi:

Rozsudok NS ČR sp. zn. 5 Tz 63/2001

Aj spoločník sa môže dopustiť trestného činu krádeže vo vzťahu k predmetu spoluvlastníctva, ak sa zmocní veci, ktorá je v podielovom spoluvlastníctve (§ 136 ods. 1 OZ), tým, že si ju prisvojí, ak tak urobí v úmysle nakladať s ňou, ako by patrila len jemu samému, a tým svojvoľne vylúči ostatných spoluvlastníkov z výkonu vlastníckeho práva, t.j. z možnosti vec v spoluvlastníctve držať, užívať, požívať jej plody a úžitky a nakladať s ňou (§ 123 OZ).