Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Kedy má zamestnanec nárok nevrátiť odstupné ?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Kedy má zamestnanec nárok nevrátiť odstupné ?

Dobrý deň, ako 65-ročný učiteľ som k 31. 8. 2024 rozviazal pracovný pomer a k 1. 9. 2024 uzatvoril s tým istým zamestnávateľom pracovný pomer na dobu určitú na 2 roky do 31. 8. 2026. Za akých podmienok nebudem musieť vrátiť odstupné či jeho časť? Čo znamená pojem "ak sa nedohodne inak" na konci vety o vrátení odstupného? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Kedy má zamestnanec nárok nevrátiť odstupné ?

Dobrý deň,
vo veci ako správne uvádzate platí ust. § 76 ods. 4 Zákonníka práce :

"Ak zamestnanec po skončení pracovného pomeru nastúpi opäť k tomu istému zamestnávateľovi alebo k jeho právnemu nástupcovi do pracovného pomeru pred uplynutím času určeného podľa poskytnutého odstupného, je povinný vrátiť odstupné alebo jeho pomernú časť, ak sa so zamestnávateľom nedohodne inak. Pomerná časť odstupného sa určí podľa počtu dní od opätovného nástupu do pracovného pomeru do uplynutia času vyplývajúceho z poskytnutého odstupného."

Výklad pojmu "ak sa nedohodne so zamestnávateľom inak", znamená, že je možnosť dohodnúť sa písomne medzi zamestnávateľom a zamestnancom na tom, že odstupné nebudete musiť vrátiť s poukazom na uvedené zákonné ustanovenie a uviesť dôvod /nedostatom učiteľov vo vašom odbore a v konkrétnom mieste/meste a s poukázaním na ust. § 1 ods. 6 Zákonníka práce :

"V pracovnoprávnych vzťahoch možno upraviť podmienky zamestnania a pracovné podmienky zamestnanca výhodnejšie ako to upravuje tento zákon alebo iný pracovnoprávny predpis, ak to tento zákon alebo iný pracovnoprávny predpis výslovne nezakazuje alebo ak z povahy ich ustanovení nevyplýva, že sa od nich nemožno odchýliť.

Možnosťou na strane zamestnávateľa je žiadať od vás len časť odstupného napr. za jeden - dva mesiace.