Fyzické napadnutie a náhrada škody

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Žilina

Otázka: Fyzické napadnutie a náhrada škody

Dnes ma v práci napadol kolega. Mám nejaké šance na podanie trestného oznámenia a vymáhanie odškodnenia? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Fyzické napadnutie a náhrada škody

Dobrý deň,

v prvom rade je potrebné uviesť, že nie každé napadnutie bude napĺňať znaky skutkovej podstaty trestného činu. Kvalifikácia napadnutia bude predovšetkým závisieť od toho, či Vám bolo napadnutím aj ublížené na zdraví (a ak áno, tak v akej intenzite) alebo nie.

Ak Vám napadnutím bolo ublížené na zdraví je potrebné rozlišovať medzi viacerými stupňami ublíženia na zdraví.

Ak bolo napadnutím spôsobené len drobné ublíženie na zdraví (to je také, ktoré nenapĺňa nižšie popísané znaky ublíženia na zdraví, ktoré je trestným činom), pôjde spravidla o priestupok proti občianskemu spolunažívaniu (podľa § 49 ods. 1 písm. d) Zákona o priestupkoch). O priestupok proti občianskemu spolunažívaniu pôjde aj vtedy, ak by Vám fyzickým napadnutím nebolo ublížené žiadnym spôsobom na zdraví. Uvedený právny záver vyplýva z toho, že znaky skutkovej podstaty priestupku proti občianskemu spolunažívaniu podľa § 49 ods. 1 písm. d) Zákona o priestupkoch naplní ten, kto úmyselne naruší občianske spolunažívanie jedným z nasledujúcich spôsobov: vyhrážaním ujmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, nepravdivým obvinením z priestupku, schválnosťami alebo iným hrubým správaním. Uvedené ustanovenie teda chráni občianske spolunažívanie, za ktoré judikatúra označuje súhrn pravidiel správania, ktorých dodržanie nad rámec právnych noriem je podľa všeobecného názoru a presvedčenia nevyhnutnou podmienkou pokojného, usporiadaného, riadneho spolunažívania osôb v danom mieste, čase a situácii (rozhodnutie NS SR z 23.03.2007, sp. zn. 1Ds/1/2007). Na základe uvedeného možno aj úmyselné napadnutie inej osoby (hoci bez spôsobenia fyzickej ujmy).

V priestupkovom konaní je možné uplatniť len majetkovú škodu s tým, že ak bude v priestupkovom konaní zistený páchateľ priestupku a spoľahlivo zistená výška majetkovej škody poškodeného, bude vinnému v prípade, že dobrovoľne majetkovú škodu nenahradí, uložená povinnosť nahradiť túto škodu. Majetkovou škodou sa pritom rozumejú aj majetkové hodnoty (majetok - napr. finančné prostriedky), ktoré je potrebné vynaložiť na to, aby bola vec uvedená do predchádzajúceho stavu. Oznámiť skutočnosti, nasvedčujúce tomu, že bol spáchaný priestupok môžete napr. na Policajnom zbore SR. Na uvedenom orgáne môžete rovnako podať trestné oznámenie, pričom tieto orgány by následne na základe vykonaného vyšetrovania resp. objasňovania veci mohli vec postúpiť príslušnému orgánu, a to či už z dôvodu, že ide o trestný čin (ak bolo podané oznámenie o priestupku) resp. z dôvodu, že ide o priestupok (ak bolo podané trestné oznámenie). Môžete preto napr. podať trestné oznámenie aj vtedy, ak ide o priestupok, s tým, že ak skutok príslušný orgán inak posúdi, sám vec postúpi na prejednanie veci ako priestupku.

V prípade, ak intenzita poškodenia zdravia bude vyššia ako "drobné ublíženie na zdraví", pôjde o poškodenie zdravia, ktoré je už chránené prostriedkami trestného práva. Konkrétne zdravie je proti vyššej miere poškodenia ako je len drobné poškodenie chránené primárne prostredníctvom trestného činu ublíženia na zdraví. Ublížením na zdraví sa v trestnom práve rozumie také poškodenie zdravia iného, ktoré si objektívne vyžiadalo lekárske vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie, počas ktorého bol nie iba na krátky čas sťažený obvyklý spôsob života poškodeného.

V zmysle judikatúry sa za ublíženie na zdraví považuje porucha zdravia poškodeného, ktorá mu sťažuje obvyklý spôsob života alebo výkon obvyklej činnosti po dobu okolo siedmich dní, avšak neplatí to absolútne. Súdy sa pri posudzovaní konkrétneho poškodenia zdravia ako ublíženia na zdraví z hľadiska trestného práva neriadia mechanicky len kritériom dĺžky pracovnej neschopnosti alebo doby trvania poruchy zdravia, ale hodnotia všetky okolnosti, predovšetkým povahu poruchy, akými príznakmi sa porucha prejavovala, ktorý orgán alebo ktorá funkcia bola narušená, aká bola bolestivosť poranenia a jej intenzita, aké lekárske ošetrenie si poranenie vyžiadalo a do akej miery porucha zdravia narušila obvyklý spôsob života poškodeného, vrátane toho, či a na akú dobu ho vyradila z pracovného procesu (napr. judikát R 16/1986, B 52/5/1972 či NR 2 Tz 32/1973).

Konkrétna právna kvalifikácia napadnutia, či už ako priestupku proti občianskemu spolunažívaniu alebo trestného činu bude teda vždy závisieť od konkrétnych okolností prípadu.

Ak by skutok bol trestným činom, tak každý komu bolo trestným činom ublížené na zdraví, spôsobená majetková, morálna alebo iná škoda, alebo boli porušené alebo ohrozené jeho iné zákonom chránené práva alebo slobody. Z hľadiska tejto defínice je aj každý, na kom bol spáchaný trestný čin ublíženia na zdraví, v trestnom konaní v postavení poškodeného. Jedným z práv poškodeného v trestnom konaní je právo uplatniť si nárok na náhradu škody, a to v tzv. adhéznom konaní, ktoré splýva s trestným konaním, najmä pokiaľ ide o dokazovanie výšky, resp. rozsahu škody. V prípade spôsobenia škody na zdraví sa v adhéznom konaní odškodňujú okrem iného nároky vyplývajúce z bolesti a sťaženia spoločenského uplatnenia, prípadne aj preukázaná strata na zárobku.

Mimo priestupkového a trestného práva, teda z hľadiska občianskeho práva, máte rovnako právo na náhradu spôsobenej škody (ak Vám napadnutím nejaká vznikla) ako aj na úhradu nárokov, ktoré by Vám vznikli v prípade ublíženia na zdraví (podľa § 444 Občianskeho zákonníka - tieto nároky sú rovnaké, ako tie, o ktorých sa rozhoduje v adhéznom konaní - teda nároky vyplývajúce z bolesti a sťaženia spoločenského uplatnenia, prípadne aj preukázaná strata na zárobku).