Máte
otázku?

Finančný podvod pri kúpe vstupeniek na koncert


Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Banská Bystrica

Otázka: Finančný podvod pri kúpe vstupeniek na koncert

Dobrý deň, dňa 21. 9. 2017 som zakúpila lístky na koncert skupiny Imagine Dragons pomocou webovej stránky viagogo. Vstupenky boli drahšie ako som očakávala, ale vzhľadom na to, že to bol predpredaj vstupeniek a inde na Slovensku som vstupenky nenašla, rozhodla som sa lístky nakúpiť aj napriek vysokej sume. Pri konečnej fakturácii sa k cene vstupeniek prirátal aj poplatok za rezerváciu, takže konečná suma jednej vstupenky bola približne 150 eur. Kupovala som tri vstupenky, čo dokopy dávalo sumu okolo 450 eur. Aj napriek tejto vysokej sume som lístky kúpila, pretože stránka signalizovala skoré vypredanie vstupeniek. Na druhý deň po zakúpení, kapela zverejnila stránku, na ktorej je možné kúpiť vstupenky. Zo zvedavosti som stránku otvorila a zistila, že vstupenky stoja len tretinu sumy, ktorú som zaplatila. Začala som hľadať recenzie na túto stránku a zistila, že už viacerí ľudia sa stali obeťou tejto stránky. Stránka nemá žiadne kontaktné údaje a nie je možné ju kontaktovať. Dokonca, stránka ani nie je registrovaná na Slovensku. Keď som lístky kupovala, nenapadlo mi, že by to mohol byť podvod, pretože stránka bola v dokonalej slovenčine a dobre navrhnutá. Žiadam preto o radu, čo robiť ďalej. Dá sa to riešiť cez políciu alebo som o tieto peniaze prišla? Ďakujem vopred za odpoveď.

Odpoveď: Finančný podvod pri kúpe vstupeniek na koncert

Dobrý deň, ďakujeme za Vašu otázku ku ktorej si dovoľujeme zaujať nasledovný právny názor.

Činnosť podvodných stránok nie je v súčasnosti ničím výnimočným. Je ťažké momentálne povedať, či v tomto išlo, alebo nešlo o podvod, resp. iné nelegálne konanie. Ak sa stránka nedá kontaktovať, len to nasvedčuje tomu, že ide o nedôveryhodného poskytovateľa, ktorého cieľom pravdepodobne je obohacovať sa na úkor iných. Nižšie si dovolím uviesť možnosti, aké v tejto situácii máte.

V prvom rade, v tomto vzťahu vystupujete s najväčšou pravdepodobnosťou ako spotrebiteľ, a preto je Vaša právna ochrana posilnená. Nakoľko právny vzťah vznikol cez internet, ako spotrebiteľ by ste nielen podľa slovenských právnych predpisov, ale aj podľa predpisov európskej únie, mali mať právo od zmluvy do 14 dní od jej uzavretia odstúpiť. Odstúpením od zmluvy právny vzťah zaniká od počiatku a zmluvné strany sú povinné vrátiť si navzájom plnenia. Problematické však môže byť to, že vstupenky Vám boli zaslané predpokladám elektronicky. V takom prípade by bolo možné uvažovať aj o § 7 ods. 6 písm. l) zákona o ochrane spotrebiteľa pri predaji na diaľku, podľa ktorého:

 

Spotrebiteľ nemôže odstúpiť od zmluvy, predmetom ktorej je poskytovanie elektronického obsahu inak ako na hmotnom nosiči, ak sa jeho poskytovanie začalo s výslovným súhlasom spotrebiteľa a spotrebiteľ vyhlásil, že bol riadne poučený o tom, že vyjadrením tohto súhlasu stráca právo na odstúpenie od zmluvy.

Ak ste neboli riadne poučená o tom, že vyjadrením súhlasu strácate právo na odstúpenie od zmluvy, potom od zmluvy odstúpiť môžete aj v tomto prípade. 

Problémom tiež bude to, že nie je možné predmetnú stránku kontaktovať. Tým pádom neviete, komu môžete zaslať odstúpenie od zmluvy. Predávajúci Vás ako spotrebiteľa mal riadne poučiť najmä o  práve spotrebiteľa odstúpiť od zmluvy, podmienkach, lehote a postupe pri uplatňovaní práva na odstúpenie od zmluvy; predávajúci zároveň poskytne spotrebiteľovi formulár na odstúpenie od zmluvy podľa prílohy č. 3,. Ak Vás o tom nepoučil, potom by sa lehota na odstúpenie od zmluvy predĺžila na rok a 14 dní, a to podľa § 7 ods. 3 zákona o ochrane spotrebiteľa pri predaji na diaľku: 

Ak predávajúci neposkytol spotrebiteľovi informácie podľa § 3 ods. 1 písm. h) ani v dodatočnej lehote podľa odseku 2, lehota na odstúpenie od zmluvy uplynie po 12 mesiacoch a 14 dňoch odo dňa začatia plynutia lehoty na odstúpenie od zmluvy podľa odseku 1.

Pokiaľ ide o možný podvod, ten je zakotvený v § 221 Trestného zákona 

(1) Kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

(2) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním väčšiu škodu.

(3) Odňatím slobody na tri roky až desať rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) a spôsobí ním značnú škodu,

b) z osobitného motívu,

c) závažnejším spôsobom konania, alebo

d) na chránenej osobe.

(4) Odňatím slobody na desať rokov až pätnásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu,

b) ako člen nebezpečného zoskupenia, alebo

c) za krízovej situácie.

Ak škoda, ktorá Vám vznikla prekročila sumu 266 €, potom by sa mohlo za splnenia ostatných znakov skutkovej podstaty tohto trestného činu jednať o podvod. V trestnom konaní by ste si mohli uplatniť náhradu škody, ako poškodený.

Zhrnutie

Máte viacero možností, ak sa domnievate, že mohol byť predmetným konaním spáchaný trestný čin, môžete podať trestné oznámenie na orgán policajného zboru alebo prokuratúru. Orgány činné v trestnom konaní danú vec vyšetria a rozhodnú, či boli naplnené znaky skutkovej podstaty trestného činu a je odôvodnené podanie obžaloby na súd.  

Inou možnosťou je odstúpiť od zmluvy, čo je však vzhľadom na to, že nie je možné stránku kontaktovať problematické. Jednou z možností je odoslať e-mail na adresu, z ktorej Vám boli doručené vstupenky. Podľa § 8 zákona o ochrane spotrebiteľa pri predaji na diaľku: Spotrebiteľ môže uplatniť právo na odstúpenie od zmluvy podľa § 7 ods. 1 u predávajúceho v listinnej podobe alebo v podobe zápisu na inom trvanlivom nosiči; ak bola zmluva uzavretá ústne, na uplatnenie práva spotrebiteľa na odstúpenie od zmluvy stačí akékoľvek jednoznačne formulované vyhlásenie spotrebiteľa vyjadrujúce jeho vôľu odstúpiť od zmluvy (ďalej len „oznámenie o odstúpení od zmluvy“). Spotrebiteľ môže použiť formulár na odstúpenie od zmluvy podľa prílohy č. 3, ktorý mu odovzdal predávajúci.

Rovnako môžete podať podnet na Slovenskú obchodnú inšpekciu, ktorá danú vec rovnako prešetrí a zistí, či dotyčná stránka podniká na území SR oprávnene, alebo nie, prípadne či došlo k porušeniu zákona, najmä práva spotrebiteľa, resp. spotrebiteľov.

Trápi vás "Finančný podvod pri kúpe vstupeniek na koncert" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Finančný podvod pri kúpe vstupeniek na koncert (Iné oblasti práva)

Dobrý večer, kúpil som vstupenky na hokejový zápas MŠ v hokeji 2019 od súkromnej osoby z Českej republiky. Celkom som zakúpil dve vstupneky. V súlade s dohodou som predávajúcemu poslal zálohu za jednu vstupenku vo výške 117 eur bankovým prevodom. Dohodli sme sa, že zvyšnú sumu za druhú vstupenku mu pošlem, ak mi obe vstupenky dorazia poštou. Predávajúci mi písomne potvrdil odoslanie vstupeniek pomocou e-mailu a tento dôkaz mám archivovaný. Komunikovali sme tiež telefonicky a mám jeho telefónne číslo. No vstupenky neprišli a predávajúci prestal komunikovať. Je jasné, že je podvodník. Aké mám možnosti dostania peňazí späť? Ide o občana Českej republiky a je držiteľom českého bankového účtu, avšak tento účet je vedéné v rovnakej banke, kde mám aj svoj účet. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Finančný podvod pri kúpe vstupeniek na koncert

(odpoveď odoslaná: 09.05.2019)

Dobrý deň prajem,

v tejto situácii ako prvé odporúčam zaslať mu na email výzvu, kde ho poslednýkrát vyzvete a upozorníte, že inak budete uvedené riešiť súdnou cestou. Ak by nereagoval, v takom prípade Vám neostane nič iné, len buď podať žalobu, prípadne ak sa skutočne domnievate, že ide o podvodníka, potom môžete podať trestné oznámenie pre podvod. Muselo by sa však preukázať, že už od začiatku komunikácie vedel, že vezme peniaze, ale vstupenky nepošle. Je možné, že takýchto podvodov urobil viac a škoda bude vyššia ako 266 eur, čo je predpoklad pre trestné stíhanie. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Finančný podvod pri kúpe vstupeniek na koncert" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.