Exekúcia a excindačná žaloba

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Trnava

Otázka: Exekúcia a excindačná žaloba

Som majiteľkou rodinného domu, ktorý mi darovali rodičia. Trvalý pobyt tu má aj môj brat, ktorý je vystavený riziku exekúcie. Rada by som sa informovala, či v prípade exekúcie, ktorá sa týka môjho brata, môže exekútor siahnuť na zariadenie domu, ktorý vlastním? Alebo je potrebné zabezpečiť chránu aj pre zariadenie domu a ako by som to mala urobiť? Ďakujem.

Odpoveď: Exekúcia a excindačná žaloba

Dobrý deň. V rámci exekučného konania v zásade platí, že exekúciou sa môžu postihnúť len veci, ktoré patria povinnej osobe (t.j. osoba, proti ktorej sa exekúcia vedie). V praxi však nie je vylúčené, že v niektorých prípadoch exekúcia postihne aj veci tretích osôb, ktoré s prebiehajúcou exekúciou nemajú nič spoločné. Najčastejšie sa to stáva pri exekúcii predajom hnuteľných vecí. V takomto prípade má tretia osoba právo podať tzv. excindačnú žalobu (t.j. žalobu na vylúčenie veci z exekúcie). Základným predpokladom úspechu takejto žaloby je preukázanie vlastníckeho práva k exekvovanej veci, a preto je vhodné, aby ste v prípade potreby vedeli preukázať Vaše vlastnícke práva.