Exekúcia a daňový bonus

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Košice

Otázka: Exekúcia a daňový bonus

Dobrý deň, rada by som sa opýtala, či má exekútor právo siahnuť na daňový bonus. Môj priateľ má exekúciu na plate už viac ako rok. Nedávno sme si uplatňovali daňový bonus na našu dcéru, ale exekútor si tieto prostriedky stiahol. Na internete som nenašla žiadne informácie, ktoré by mi potvrdili, či je toto v súlade s právom. Ak nie, rada by som vedela, ako tento problém riešiť. Prosím o radu. Ďakujem, Denisa.

Odpoveď: Exekúcia a daňový bonus

Dobrý deň, podľa exek. poriadku / § 68 a nasl. /  zrážky zo mzdy   a z iných príjmov možno vykonávať  l e n    do výšky rozhodnutím priznanej pohľadávky a jej príslušenstva. Zrážky sa vykonávajú z   č i s t ej   mzdy  p o v i n n é h o, ktorá sa vypočíta tak, že od mzdy sa  o d p o čí t a     p r e d d a v o k   na   d a ň     alebo daň z príjmov fyzických osôb a p o i s t n é   na  z d r a v o t n é  poistenie, poistné na  s o c i á l n e   p o i s t e n i e , príspevok na  s t a r o b n é    dôchodkové sporenie a   p o i s t n é    na sociálne zabezpečenie. Do čistej mzdy sa započítavajú aj čisté odmeny za vedľajšiu činnosť, náborový príspevok a hodnota naturálií.  Do čistej mzdy   sa však    n e z a p o č í t a v a j ú     p r í d a v k y   na deti a sumy poskytované na náhradu nákladov spojených s pracovným výkonom, a to najmä pri pracovných cestách.

Suma daň. bonusu je oslobodená od dane z príjmov, ale to neznamená, že nemôže byť predmetom exekúcie pri vykonávaní zrážok zo mzdy.   Predmetom exekúcie nemôže byť prídavok na dieťa a  sumy poskytované na náhradu nákladov spojených s pracovným výkonom, a to najmä pri pracovných cestách.

Podľa ust. zák. o dani z príjmov /§ 33/  ak  dieťa /deti/ vyživujú v domácnosti  viacerí daňovníci, môže si daňový bonus  u p l a t n i ť   len  jeden z nich.  Ak podmienky na uplatnenie daňového bonusu spĺňa viac daňovníkov /obidvaja rodičia/   a ak sa  n e d o h o  n ú   inak, daňový bonus na všetky vyživované deti  sa  u p l a t ň u j e    alebo sa prizná v poradí    m a t k a ,  o t e c ,    iná oprávnená osoba.

Aby Váš priateľ vedel aký je teraz stav /už jeden rok sa vykonávajú zrážky/  môže   požiadať  exekútora o bezodplatné  vyúčtovanie exekučného konania podľa stavu ku dňu jeho vyhotovenia, ktoré mu bude zaslané do 30 dní.