Dieťa samé doma


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Nitriansky
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Dieťa samé doma

Som momentálne nezamestnaná a úrad práce mi ponúka miesto v trojsmennej prevádzke. Ale mám deti 12 a 10 rokov, manžel máva každý tretí deň 24 h služby, t.j. deti by museli niekedy zostať samé doma celé popoludnie alebo v noci. Existuje nejaký zákon, ktorý mi upresní, či môžu takéto deti nechať doma samé. Ďakujem vopred za odpoveď.

Odpoveď: Dieťa samé doma

Dobrý deň, žiadny zákon Vám nepredpisuje presný spôsob starostlivosti o maloleté deti. Ako rodičia ste v zmysle zákona o rodine povinní obaja zabezpečovať sústavnú a dôslednú starostlivosť o výchovu, zdravie... Je na Vás akým spôsobom zabezpečujete starostlivosť o Vaše maloleté deti. Túto starostlivosť však musíte zabezpečovať najlepšie ako viete a v najlepšom záujme Vašich maloletých detí v zmysle článku 5 zákona o rodine. Tzn. že v prípade, ak neviete v určitý čas zabezpečiť sama osobnú starostlivosť musíte sa zariadiť tak, aby bola osobná starostlivosť o maloleté deti zabezpečená (napr. pomocou starých rodičov). Je dôležité si uvedomiť, že Vy zodpovedáte za riadny výkon starostlivosti o maloleté deti.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Dieťa samé doma (Rodinné právo)

Dobrý večer, chcem poprosiť o pomocnú radu. Keďže som zistila, že ma môj manžel podvádza s druhou ženou ( viem kto to je). Problém je takýto, keďže pracujem aj v noci, zodpovednosť za deti nesie môj muž. Deti majú 6 a 9 rokov. 07/07 mi mala vola okolo 01:00 v noci, že tatino neni doma. Tak on ich nechal doma samých od 22:55 a vrátil sa okolo 01:20 v noci. Podľa výpisu z telefónu som zistila, že sú tam hovory s milenkou, ktorá ho vytiahla v nočných hodinách k nej, aj keď vedela, že ma doma deti a ja som na nočnej. Všetko bolo plánované prakticky celý deň. Vyplýva to z hovorov a SMS správ, ktoré si vymenili. Dá sa týchto dvoch ľudí nejakým spôsobom potrestať za ich nezodpovednosť? Veľmi by ma to potešilo. Už len kvôli mojej dcére, ktorá bola vystrašená. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dieťa samé doma

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 04.08.2020)

Dobrý deň,
v takom prípade by ste mohli žiadať napr. to, aby súd zveril deti len Vám, s tým, že by ste si zabezpečili inú osobu na stráženie v čase Vašej neprítomnosti. Na trestný čin to však nevidím. Až keby sa dieťaťu napr. niečo stalo, nejaké poškodenie zdravia a preukázalo sa, že v danom čase bolo na starosti otca, mohol by byť trestne stíhaný.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Dieťa samé doma (Rodinné právo)

Dobrý deň. Som na úrade práce a posiela ma do práce do trojsmennej prevádzky. Máme 10 ročne dieťa. Manžel pracuje v zahraničí 3 týždne je vonku a týždeň doma. Bývame sami. Zbytočné tej pani vysvetľujem, že nemôžem dcéru nechať doma celú noc. Že vraj do 9 rokov nemôžem, má 10 tak že môžem. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dieťa samé doma

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 19.09.2018)

Dobrý deň,
na Vašu otázku predkladáme nasledovnú odpoveď :
Podľa ust. § 36 zákona o službách zamestnanosti platí, že za nespoluprácu uchádzača o zamestnanie s úradom práce sa okrem iných považuje aj odmietnutie ponuky vhodného zamestnania sprostredkovaného úradom bez vážnych dôvodov alebo odmietnutie nástupu do vhodného zamestnania sprostredkovaného úradom bez vážnych dôvodov.

Za vážny dôvod podľa cit. zákona sa považuje okrem iných aj "ak miesto výkonu zamestnania a povaha zamestnania manžela alebo ak miesto výkonu zamestnania a povaha zamestnania neumožňujú zabezpečiť sprevádzanie dieťaťa do desiatich rokov veku do predškolského zariadenia alebo do školy." 


Zákon hovorí o  sprevádzaní maloletého dieťaťa do 10 rokov veku do školy. Zákon nehovorí o tom, že  dieťa vzhľadom na tento vek 10 rokov môže byť samé doma aj v nočných hodinách resp. celú noc. Tu nesie v celom rozsahu zodpovednosť za dieťa jeho rodič so všetkými trestnoprávnymi následkami. 
Máme ten názor, že zamestnankyňa UP Vám podala nepravdivú a aj nesprávnu informáciu.                    

Sme názoru, že odmietnutie ponúkaného zamestnania do 3 zmennej prevádzky sa nemôže vo Vašom prípade považovať za nespoluprácu s úradom.

 

Ďalej poukazujeme na ust. § 2016 Trestného zákona platí /citujeme/ : 
Opustenie dieťaťa 
(1) Kto opustí dieťa, o ktoré má povinnosť starať sa a ktoré si nemôže zadovážiť pomoc, a vystaví ho tým nebezpečenstvu smrti alebo ublíženia na zdraví, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov. 
(2) Odňatím slobody na tri roky až desať rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 
a) závažnejším spôsobom konania, alebo 
b) na dieťati mladšom ako šesť rokov. 
(3) Odňatím slobody na sedem rokov až dvanásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 
a) a spôsobí ním ťažkú ujmu na zdraví alebo smrť, alebo 
b) za krízovej situácie.
 

Zodpovednosť je teda na Vašich pleciach, legislatívne nie je možné nechať maloleté deti doma osamote počas vašej neprítomnosti dlhší čas, jedine pod dozorom osoby staršej ako 18 rokov.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musia zhodovať a otázka musí byť vyplnená..
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Prosím vyberte svoj kraj..
Prosím vyberte kategóriu..
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..

Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku