POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Môžem susedovi brániť v chove hospodárskych zvierat v blízkosti nášho domu?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Môžem susedovi brániť v chove hospodárskych zvierat v blízkosti nášho domu?

Mám problém, sused chová ošípané v chlieve (asi 10 ks, ak nie viac), vzdialenom asi 0,5 m od plotu. Chliev má okno veľkosti približne 50x50 cm otočené smerom k mojej strane. Cez toto okno sa šíri neskutočný zápach, ktorý preniká po celom mojom pozemku a keď dobre zafúka, cítiť ho po celej ulici. Manželka nemôže ani sušiť prádlo na dvore (musel som kúpiť sušičku). Oznámil som to susedovi, vyzval som ho, aby s tým niečo urobil, no uplynul rok a nič sa nezmenilo. Zakryl som to okno, no sused ho odstránil. Čo mám robiť?

Odpoveď: Môžem susedovi brániť v chove hospodárskych zvierat v blízkosti nášho domu?

Dobrý deň, v zmysle § 127 Občianskeho zákonníka, vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok. Váš sused koná v rozpore s citovaným ustanovením zákona, keďže Vás nad únosnú mieru obťažuje pachmi. V prípade ak Vaše výzvy, prípadne upozornenia obce, zostali nepovšimnuté, obráťte sa so žalobou na súd, aby ten prikázal susedovi zdržať sa obťažovania v uvedenej forme.