Odpoveď: Bývalý sa mi vyhráža
Dobrý deň prajem, ďakujeme za Vašu otázku, ku ktorej si dovoľujeme zaujať nasledovný právny názor.
Konanie dotyčného, ktoré popisujete je neakceptovateľné. Skutočnosť, že ste poslali svoje fotografie, ho ešte neoprávňuje k tomu, aby sa Vám takýmto spôsobom vyhrážal. Jeho konanie by pravdepodobne mohlo naplniť znaky skutkovej podstaty trestného činu Nebezpečného vyhrážania, podľa ustanovenia § 360 Trestného zákona, v zmysle ktorého
(1) Kto sa inému vyhráža smrťou, ťažkou ujmou na zdraví alebo inou ťažkou ujmou takým spôsobom, že to môže vzbudiť dôvodnú obavu, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.
(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) závažnejším spôsobom konania,
b) na chránenej osobe,
c) preto, aby inému zmaril alebo sťažil uplatnenie jeho základných práv a slobôd,
d) z osobitného motívu, alebo
e) verejne.
Podľa súdnej praxe, "Vyhrážanie sa inou ťažkou ujmou musí byť svojou povahou a závažnosťou na úrovni vyhrážok smrťou alebo ťažkou ujmou na zdraví. Pritom vždy treba brať do úvahy okolnosti konkrétneho prípadu a prihliadať aj na to, ako subjektívne pociťuje ujmu ten, voči ktorému vyhrážka smeruje. V zmysle tohto výkladu vyhrážaním sa inou ťažkou ujmou môže byť napríklad aj vyhrážanie sa spôsobením škody veľkého rozsahu (podpálením domu) alebo zničením veci 5 5 Tdo 19/2011 vysokej umeleckej hodnoty, ku ktorej má poškodený citový vzťah, alebo vyhrážanie sa spôsobením ťažkej ujmy na zdraví osobe blízkej poškodenému a pod." Domnievame sa však, že v tomto prípade je poškodenie Vášho dobrého mena, či cti v rodine, či verejnosti rovnako spôsobilé, aby odôvodňovalo použitie tohto ustanovenia.
Podľa ustálenej judikatúry, "Pri prečine nebezpečného vyhrážania podľa § 360 Tr. zák. je nevyhnutné posudzovať všetky okolnosti konkrétneho prípadu, spoločné správanie páchateľa a obete pred spáchaním a po spáchaní činu nevynímajúc. Na vyvodenie trestnej zodpovednosti za predmetný prečin sa obligatórne nevyžaduje reálne fyzické spôsobenie ujmy tam predpokladanej, avšak musí ísť o vyhrážky alebo iné konanie takej intenzity a „kvality“, že dôvodne vzbudzujú obavu o život (zdravie) iného, pretože reálne hrozí, že dôjde bezprostredne k ich uskutočneniu. Rovnako okolnosť, že poškodená osoba dobrovoľne bez náležitého dôvodu vyhľadáva osobu, v prítomnosti ktorej má pociťovať obavu o svoj život a zdravie, tiež nemôže ostať bez povšimnutia pri hodnotení dôvodnosti danej obavy."
Popisované konanie by dokonca mohlo naplniť kvalifikovanú (sprísnenú) skutkovú podstatu trestného činu, keďže sa Vám vyhráža z osobitného motívu. Podľa ustanovenia § 140 Trestného zákona, podľa ktorého Osobitným motívom sa rozumie spáchanie trestného činu
a) na objednávku,
b) z pomsty,
c) v úmysle zakryť alebo uľahčiť iný trestný čin,
d) v úmysle spáchať trestný čin terorizmu a niektorých foriem účasti na terorizme podľa § 419,
e) z nenávisti voči skupine osôb alebo jednotlivcovi pre ich skutočnú alebo domnelú príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, etnickej skupine, pre ich skutočný alebo domnelý pôvod, farbu pleti, sexuálnu orientáciu, politické presvedčenie alebo náboženské vyznanie, alebo
f) so sexuálnym motívom.
Keďže jeho konanie nasvedčuje tomu, že sa Vám chce pomstiť, pri dokázaní viny by mu hrozil trest odňatia slobody od 6 mesiacov až do 3 rokov.
Právna kvalifikácia závisí od orgánov činných v trestnom konaní, resp. od trestného súdu, ktorý musí na základe dôkladne vykonaného dokazovania zistiť, či boli naplnené znaky skutkovej podstaty niektorého z trestných činov a či daný čin spáchala dotyčná osoba. Okrem toho je potrebné posúdiť, či daná osoba je vôbec trestne zodpovedná. Paragrafy 22 a 23 Trestného zákona vymedzujú okolnosti vylučujúce trestnú zodpovednosť. Podľa týchto ustanovení
§ 22 Vek
(1) Kto v čase spáchania činu inak trestného nedovŕšil štrnásty rok svojho veku, nie je trestne zodpovedný.
(2) Pre trestný čin sexuálneho zneužívania podľa § 201 nie je trestne zodpovedný, kto v čase spáchania činu nedovŕšil pätnásty rok svojho veku.
§ 23 Nepríčetnosť
Kto pre duševnú poruchu v čase spáchania činu inak trestného nemohol rozpoznať jeho protiprávnosť alebo ovládať svoje konanie, nie je za tento čin trestne zodpovedný, ak tento zákon neustanovuje inak.
V tomto prípade Vám jednoznačne odporúčam podať trestné oznámenie, v ktorom popíšte že ste s danou osobou mali vzťah, no rozišli ste sa avšak poslali ste mu fotky, prostredníctvom ktorých sa Vám teraz vyhráža. Dovoľujem si Vás upozorniť, aby ste trestné oznámenie formulovali štýlom, že sa len domnievate, resp. si myslíte, že to mohla spáchať daná osoba. Dôvodom je, aby že platí princíp prezumpcie neviny, teda dokiaľ nie je osoba právoplatne odsúdená, považuje sa za nevinnú. Ak by sa nepreukázala vina dotyčnej osoby, mohli by ste byť trestne stíhaná pre trestný čin podľa § 345 Trestného zákona, podľa ktorého Kto iného lživo obviní z trestného činu v úmysle privodiť jeho trestné stíhanie, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov. Preto je potrebné formulácie v trestnom oznámení voliť veľmi opatrne.