Aký môže byť príplatok za prácu vo sviatok?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Žilina

Otázka: Aký môže byť príplatok za prácu vo sviatok?

Dobrý večer, chcela by som sa opýtať ohľadom práce počas pracovného pokoja a sviatku. V zákonníku práce som sa dočítala, že za sviatok je príplatok 50% z priemerného zárobku zamestnanca. Náš zamestnávateľ nám v zmluve uviedol 50% z hodinovej mzdy. V pracovnom pomere som od 1. 4. a doposiaľ som väčšinu práce vykonávala za úkolovú mzdu, ktorá je vyššia ako hodinová mzda. Mal by mi zamestnávateľ vypočítať príplatok z priemernej mzdy, ako je to stanovené v zákonníku práce alebo je v poriadku hodinová mzda? Ďakujem.

Odpoveď: Aký môže byť príplatok za prácu vo sviatok?

Dobrý deň.

Zákonník práce ustanovuje „50% priemerného zárobku zamestnanca“ ako minimálnu zákonnú výšku mzdového zvýhodnenia za prácu vo sviatok, na ktorú má zamestnanec právny nárok v prípade, ak za prácu vo sviatok nebude čerpať náhradné voľno, alebo nejde o vedúceho zamestnanca, s ktorým je mzda už dohodnutá s prihliadnutím na prípadnú prácu vo sviatok.

V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve je možné v rámci mzdových podmienok dohodnúť vyššie, prípadne diferencované vyššie sadzby mzdových zvýhodnení za prácu vo sviatok, napr. podľa charakteru sviatku, počas ktorého zamestnanec musel pracovať.

Z uvedených dôvodov v pracovnej zmluve musí byť uvedená výška príplatku za prácu vo sviatok v súlade so zákonom ako priemerný zárobok zamestnanca.