Ako získať informácie o súdnom konaní?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Procesné právo (civilné), Prešov

Otázka: Ako získať informácie o súdnom konaní?

Rada by som sa opýtala, kde by som mohla zistiť, či bol prevod domu nesvojprávnej osoby na jej opatrovníčku - neteru, schválený súdom. Som si vedomá, že takýto prevod musí byť schválený súdom, avšak neviem, ako zistiť, či neter požiadala súd o povolenie. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ako získať informácie o súdnom konaní?

Dobrý deň, informáciu o tom, či prebehlo súdne konanie o schválení prevodu majetku osoby, ktorá musí mať zákonného zástupcu, Vám môže poskytnúť iba príslušný súd. Či bol udelený súhlas s prevodom, zistíte až pri nahliadnutí do súdneho spisu. Podľa § 44 ods. 2 Občianskeho súdneho poriadku, niekomu inému než účastníkovi môže predseda senátu alebo samosudca povoliť nazerať do spisu a robiť si z neho výpisy a odpisy, ak sú pre to vážne dôvody a oprávnené záujmy účastníkov tým nemôžu byť dotknuté. Teda, za určitých okolností Vám môže byť sprístupnený súdny spis, aj keď ste neboli účastníkom konania.