Máte
otázku?

Ako sa obhajovať v trestnom stíhaní pre zanedbanie povinnej výživy?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Ako sa obhajovať v trestnom stíhaní pre zanedbanie povinnej výživy?

Dobrý deň, chcela by som sa informovať, čo môžem očakávať, aký rozsudok. V roku 2012 dal bývaly manžel trestné oznámenie pre neplatenie výžívného a dostala som podmienku 2 roky. Dlžnú sumu mi sťahoval z platu exekútor. Potom som prišla o prácu. Medzitým mi podmienka skončila a bývaly manžel dal návrh, nech mu neposielam výživne 26 eur ale nech kupujem synovi, čo treba. Bola to ústna dohoda a tak sme fungovali cca 5 rokov. Zrazu mi prišlo z polície oznámenie, že podal na mňa trestné oznámenie. Suma je 1200 eur. Ja som vypovedala, aká bola dohoda ale neverili mi, nemám to ako dokázať. Syn bol pri tom, ako som sa s exmanželom dohadovala a vždy po synovi mi expovedal, že čo mám synovi kúpiť. Pred pár mesiacmi mi syn povedal, že jeho otec povedal, že jeho cieľom je dostať ma do basy kam patrím. Syn plakal a nevedela som mu to vysvetlit. Mám dvojročnú dcéru a nechcem mať problémy, oklamal ma a ja to nemám ako dokázať, syn vie pravdu ale nebol vypovedať nakoľko má 11 rokov. Neviem, čo mám robiť nechcem skončiť vo väzeni. Ako mám postupovať? Čo mám urobiť? Ďakujem.

Odpoveď: Ako sa obhajovať v trestnom stíhaní pre zanedbanie povinnej výživy?

Dobrý deň, predpokladám, že Vám bola určená vyživovacia povinnosť súdny rozhodnutím, a to rozsudkom o rozvode manželstva. Z uvedeného dôvodu ste boli povinná platiť výživné podľa predmetného rozsudku. V opačnom prípade ste svoju vyživovaciu povinnosť neplnili riadne a včas. Dovoľujem si Vás upozorniť na inštitút účinnej ľútosti podľa § 86 ods. 1 Trestného zákona. V zmysle tohto ustanovenia, trestnosť trestného činu zaniká aj vtedy, ak ide o trestný čin zanedbania povinnej výživy podľa § 207 TZ, ak trestný čin nemal trvalo nepriaznivé následky a páchateľ svoju povinnosť dodatočne splnil skôr, než sa súd odobral na záverečnú poradu. V prípade, že svoju vyživovaciu povinnosť dodatočne splníte, trestné stíhanie bude zastavené.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Ako sa obhajovať v trestnom stíhaní pre zanedbanie povinnej výživy? (Trestné právo)

Dobrý deň, pán advokát. Poprosil by som o radu vo veci výchovy syna. S bývalou manželkou sme rozvedený 3 roky a mame spolu 6 ročného syna, ktorý bol zverený do jej starostlivosti. Po určitom čase som spozoroval, že ex manželka sa stala striktnou vegánkou. A v tomto smere nesúhlasím s výchovou, aby môjmu synovi odopierala bežne potraviny potrebné pre jeho zdravý vývin a rast. Chcem sa spýtať, či je vôbec možné takúto vec napadnúť na súde, a či mám právo rozhodovať o výchove môjho syna.

Odpoveď: Ako sa obhajovať v trestnom stíhaní pre zanedbanie povinnej výživy?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 23.03.2017)

Dobrý deň. 

Medzi rodičovské práva a povinnosti patrí aj sústavná a dôsledná starostlivosť o výchovu, zdravie, výživu a všestranný vývoj maloletého dieťaťa. Aj keď bolo dieťa zverené do starostlivosti matky, rodičovské práva a povinnosti majú obidvaja rodičia v rovnakom rozsahu.  

V zmysle § 35 Zákona o rodine "Ak sa rodičia nedohodnú o podstatných veciach súvisiacich s výkonom rodičovských práv a povinností, najmä o vysťahovaní maloletého dieťaťa do cudziny, o správe majetku maloletého dieťaťa, o štátnom občianstve maloletého dieťaťa, o udelení súhlasu na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a o príprave na budúce povolanie, rozhodne na návrh niektorého z rodičov súd."

Vy ako otec máte právo obrátiť sa na súd, ak sa s matkou dieťaťa neviete dohodnúť o podstatných veciach súvisiacich s výkonom rodičovských práv a povinností, medzi ktoré je možné zahrnúť aj výživu dieťaťa. Avšak rozhodnutie súdu musí spĺňať aj požiadavku vykonateľnosti a vo Vašom prípade týkajúcom sa vegánskej výživy si neviem predstaviť, ako by bolo rozhodnutie súdu o povinnosti podávať maloletému dieťaťu aj iné potraviny ako vegánske vykonateľné. Ani matka dieťaťa Vám nemôže zakázať v čase styku s dieťaťom podávať mu potraviny, ktoré nie sú zaradené medzi vegánsku výživu.

Ak by podávanie len vegánskych potravín ovplyvnilo zdravie Vášho syna, tak by ste mohli žiadať o zverenie syna do Vašej osobnej starostlivosti.  

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Ako sa obhajovať v trestnom stíhaní pre zanedbanie povinnej výživy?" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku