Ako previesť firemné vlastníctvo nehnuteľnosti na moju osobu?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Ako previesť firemné vlastníctvo nehnuteľnosti na moju osobu?

Vlastním chatu, ktorá je zapísaná na moju spoločnosť s ručením obmedzeným. Teraz by som ju chcela vyradiť z účtovníctva a preniesť do svojho osobného vlastníctva. Ako mám správne spísať zmluvu, ktorá potvrdí, že spoločnosť ju preniesla na mňa bezplatne? Je najlepším riešením zvoliť si darovaciu zmluvu? Aké dokumenty bude kataster požadovať odo mňa?

Odpoveď: Ako previesť firemné vlastníctvo nehnuteľnosti na moju osobu?

Dobrý deň, v zásade si môžete zvoliť akúkoľvek zákonnom dovolenú formu prevodu. V praxi je najčastejšou formou prevodu darovacia resp. kúpna zmluva. V prípade nehnuteľností, zákon vyžaduje dodržanie písomnej formy, pričom podpis prevodcu musí byť na zmluve úradne osvedčený. Vlastnícke právo k nehnuteľnosti nadobudnuté zmluvou sa do katastra nehnuteľností zapisuje vkladom. V zmysle § 30 ods. 4 zákona o katastri nehnuteľností, návrh na vklad sa podáva písomne a obsahuje a) meno, priezvisko a miesto trvalého pobytu, ak ide o účastníka konania fyzickú osobu; obchodné meno, názov a sídlo, ak ide o účastníka konania právnickú osobu, b) označenie okresného úradu, ktorému je návrh adresovaný, c) označenie právneho úkonu, na ktorého základe má vzniknúť, zmeniť sa alebo zaniknúť právo k nehnuteľnosti. Prílohou k návrhu na vklad je zmluva, na ktorej základe má byť zapísané právo k nehnuteľnosti do katastra, v dvoch vyhotoveniach. Súčasťou splnenia podmienok pre povolenia rozhodnutia o povolení vkladu je zaplatenie správneho poplatku vo výške 66,- €. V prípade podania v elektronickej podobe, sa vyrubujú nižšie poplatky.