Susedský spor - sused fajčí marihuanu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Susedský spor - sused fajčí marihuanu

Dobrý deň, obraciam sa na vás s prosbou o pomoc v susedskom konflikte, konkrétne: môj sused fajčí marihuanu neustále, deň aj noc. Je neuveriteľné, ako to dokáže prežiť, a ja som na pokraji síl. Tento stav trvá už od marca 2013 s občasnými prestávkami. O pomoc som požiadala políciu už niekoľkokrát a dokonca som podala aj trestné oznámenie. Ale v tomto prípade sa zdá, že som to ja, kto ťahá za kraší koniec. Ostatní susedia túto vôňu z marihuany necítia, pretože som jediná, kto žije v tesnej blízkosti miesta, kde sused marihuanu fajčí. Pre políciu teda nie je môj podnet dostatočne dôveryhodný a keďže to necítia ani oni, ostáva zo mňa obraz hysterky. Dôkaz o tom, že sused fajčí marihuanu, mám. Je to lístok, ktorý som našla pred dverami, kde otec upozorňuje syna, aby prestal fajčiť marihuanu a varuje ho, že ak s tým neprestane, vyrazí ho z bytu. Autentickosť tohto odkazu viem dokázať aj iným listom, ktorý mi sused poslal, v ktorom píše, že podá na mňa trestné oznámenie. Policajti mi otvorene povedali, že nemám šancu uspieť, keďže som sama a nemám koho, kto by potvrdil, že v mojom byte je skutočne neznesiteľný zápach marihuany a že ja sama od hlavy po päty smrdím. Môj sused so synom sú totiž dvaja a ja nič nezmôžem. Nesmierne trpím týmto zápachom: nemôžem spať, mám závrate, sucho v ústach a vzhľadom na môj vek - mám 64 rokov - si to pripravuje zdravotné problémy. Chcem preto túto cestou poprosiť o radu, ako postupovať ďalej, aby aj slušný, normálny človek v tomto štáte mohol mať právo na pokojný život. Ďakujem a pozdravujem.

Odpoveď: Susedský spor - sused fajčí marihuanu

Dobrý deň,

Váš sused (pokiaľ fajčí marihuanu) sa s vysokou pravdepodobnosťou dopúšťa trestného činu, preto by to polícia mala riešiť. Vo svojej otázke nepíšete, či ste podávali trestné oznámenie písomne alebo ústne. Odporúčam Vám napísať na Okresnú prokuratúru, pod ktorú spadáte list s oznámením o skutočnostiach, že máte dôvodné podozrenie, že dochádza k páchaniu trestného činu, priložte tam aj tie listy, ktoré máte a požiadajte orgány činné v trestnom konaní, aby vec riešili a do 30 dní Vám poskytli informáciu o vyriešení celej záležitosti.

Je zrejmé, že nejde len o susedský spor, ked sused fajčí marihuanu. Verím Vám, že Vám to prekáža, všetko je však o dôkazoch. Policajti však vec musia riešiť, nečakajte však, že budú čakať pod domom a sledovať Vášho suseda. To by sa udialo iba vtedy, ak by bol sused díler a marihuanu aj predával. Vtedy je možná aj prehliadka bytu.

Susedský spor môžete riešiť aj podaním na obec (mestkú časť).