Máte
otázku?

Zánik účasti spoločníka v s.r.o.


Online právna poradňa
Oblasť práva: Obchodné právo, Nitra

Otázka: Zánik účasti spoločníka v s.r.o.

Dobrý deň. Môj otec zomrel a mal 50-percentný podiel v s. r. o. s druhým konateľom. Nemali dobrý vzťah a chcel zo spoločnosti odísť, ale nestihol to... Teraz musíme čakať na dedičské konanie (s nami ako dedičmi konateľ nekomunikuje). Po zdedení 50-percentného podielu, je možné nejakým spôsobom zrušiť podiel v tejto firme? Lebo ak nebude konateľ s nami komunikovať ani po dedičskom konaní, nevieme čo ďalej. Existuje nejaká právna možnosť požiadať súd o zrušenie podielu vo firme? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Zánik účasti spoločníka v s.r.o.

Dobrý deň. Možnosti zániku účasti spoločníka v spoločnosti s ručením obmedzeným je upravené v ustanoveniach § 148 a nasl. Obchodného zákonníka (ďalej len OBZ). Jedným zo spôsobov zániku účasti spoločníka v spoločnosti je aj zrušenie jeho účasti súdom podľa ustanovenia § 148 OBZ. Spoločník nemôže zo spoločnosti vystúpiť na základe jednostranného právneho úkonu. Na druhej strane môže podať návrh na súd, aby zrušil jeho účasť v spoločnosti. Podmienkou je aby od tohto spoločníka nebolo možné spravodlivo požadovať, aby v spo­ločnosti zotrval (napr. pre zdravotné problémy). OBZ však tieto dô­vody bližšie nekonkretizuje, preto posúdenie tejto otázky, závisí od úvahy súdu.

Podľa rozsudku NS SR sp.zn. 2 Obo 179/2000: "Súd na návrh spoločníka s ručením obmedzeným zruší jeho účasť v spoločnosti, ak dospeje k záveru, že od neho nemožno spravodlivo požadovať, aby v spoločnosti zotrval. Nezhody medzi spoločníkmi a hospodársky úpadok spoločnosti nie sú pre takýto záver postačujúce."

OBZ pripúšťa aj možnosť vylúčenia spoločníka súdom, ktoré je upravené v ustanovení § 149 OBZ, podľa ktorého: "Spoločnosť sa môže domáhať na súde vylúčenia spoločníka, ktorý porušuje závažným spôsobom svoje povinnosti, hoci na ich plnenie bol vyzvaný a na možnosť vylúčenia bol písomne upozornený. S podaním tohto návrhu musia súhlasiť spoločníci, ktorých vklady predstavujú aspoň jednu polovicu základného imania. Ustanovenie § 113 ods. 4 tým nie je dotknuté. Ustanovenia § 113 ods. 5 a 6 platia obdobne."

Trápi vás "Zánik účasti spoločníka v s.r.o." a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Zánik účasti spoločníka v s.r.o. (Obchodné právo)

Dobrý deň, zdedila som po synovi podiel v spoločnosti s.r.o. a chcela by som z nej vystúpiť. Ako mám postupovať? Mám svoju prácu a nechcem byť spoločníkom. Ďakujem.

Odpoveď: Zánik účasti spoločníka v s.r.o.

(odpoveď odoslaná: 18.09.2022)

Dobrý deň, úvodom poznamenávame, že nepoznáme obsah spoločenskej zmluvy, ktorou bola založená spoločnosť s.r.o., v ktorej ste zdedili obchodný podiel po svojom synovi.

V prípade, že nechcete byť spoločníkom konkrétnej spoločnosti, potom platí ust. §  115 Obchodného zákonníka :

"(1) So súhlasom valného zhromaždenia môže spoločník zmluvou previesť svoj obchodný podiel na iného spoločníka, ak spoločenská zmluva neurčuje inak.
(2) Spoločník môže previesť svoj obchodný podiel na inú osobu, ak to spoločenská zmluva pripúšťa. Spoločenská zmluva môže určiť, že na prevod obchodného podielu na inú osobu sa vyžaduje súhlas valného zhromaždenia.
(3) Spoločník nemôže previesť svoj obchodný podiel na iného spoločníka alebo inú osobu, ak sa voči spoločnosti vedie konanie o jej zrušení, ak je spoločnosť zrušená súdom alebo na základe rozhodnutia súdu, alebo ak voči spoločnosti pôsobia účinky vyhlásenia konkurzu alebo povolenia reštrukturalizácie. Spoločník nemôže previesť svoj obchodný podiel na iného spoločníka alebo inú osobu aj vtedy, ak je ako povinný vedený v registri vydaných poverení na vykonanie exekúcie podľa osobitného zákona.
(4) Zmluva o prevode obchodného podielu musí mať písomnú formu a podpisy na zmluve sa musia osvedčiť. Nadobúdateľ, ktorý nie je spoločníkom, v nej musí vyhlásiť, že pristupuje k spoločenskej zmluve, prípadne stanovám, ak boli prijaté. Prevodca ručí za splácanie vkladu nadobúdateľom tohto podielu."

 

V zmysle uvedeného zákonného ustanovenia je postup v podstate jednoduchý, ktorý postup však závisí aj od toho, či spoločenská zmluva pripúšťa prevod obchodného podielu len na iného spoločníka, alebo aj na cudziu osobu. V podstate je potrebné v prvom rade osloviť spoločnosť s.r.o. a predostrieť im váš návrh.

Pre obchodný podiel v zmysle ust. § 114 Obchod. zákonníka platí, že "obchodný podiel predstavuje práva a povinnosti spoločníka a im zodpovedajúcu účasť na spoločnosti. Jeho výška sa určuje podľa pomeru vkladu spoločníka k základnému imaniu spoločnosti, ak spoločenská zmluva neurčuje inak."

Uvádzame ďalej, že v zmysle ust. §  61 Obchod. zákonníka platí, že "pri zániku účasti spoločníka v spoločnosti za trvania spoločnosti vzniká spoločníkovi právo na vyplatenie podielu (ďalej len „vyrovnací podiel“). Výška vyrovnacieho podielu sa určí na základe riadnej individuálnej účtovnej závierky za účtovné obdobie predchádzajúce účtovnému obdobiu, v ktorom zaniká účasť spoločníka v spoločnosti, ak spoločenská zmluva neurčuje niečo iné. Vyrovnací podiel sa vyplatí v peniazoch, ak zákon neustanovuje alebo spoločenská zmluva alebo stanovy neurčujú iný spôsob vyrovnania podielu."

 

V zmysle uvedeného zákonného ustanovenia máte nárok na vyrovnávací podiel.

 

Vo veci odporúčam kontaktovať advokáta.

Po spísaní zmluvy je následne spoločnosť povinná podať návrh na zápis zmien do obchodného registra v zmysle Obchod. zákonníka a zákona o obchodnom registri.

Môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.

 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Zánik účasti spoločníka v s.r.o. (Obchodné právo)

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, ako mám postupovať v prípade, že som zistil, že ma akciová spoločnosť, s ktorou nemám žiadne väzby, vymenovala za člena dozornej rady bez môjho súhlasu. Toto je už zapísané v obchodnom registri. Ďakujem vopred za odpoveď.

Odpoveď: Zánik účasti spoločníka v s.r.o.

(odpoveď odoslaná: 08.01.2021)

Dobrý deň,
riešenie Vami uvedenej situácie poskytuje ust. § 299 CIvil. mimosporového poriadku :

"(1) Každý, kto má právny záujem na správnosti údajov zapísaných v obchodnom registri, alebo každý, koho sa zapísané údaje týkajú, najmä zapísaná osoba, spoločník zapísanej osoby alebo člen štatutárneho orgánu zapísanej osoby, môže navrhnúť, aby registrový súd zrušil zápis do obchodného registra.
(2) Návrh na zrušenie zápisu údajov do obchodného registra treba odôvodniť tým, že skutkové a právne predpoklady na vykonanie zápisu neboli splnené.
(3) Konanie o zrušenie zápisu údajov sa začína na návrh."

V súlade s vyššie uvedeným zák. ustanovením je potrebné napísať návrh na prísl. súd o zrušenie Vášho zápisu do obchodného registra a návrh aj zdôvodniť.

 



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Zánik účasti spoločníka v s.r.o." a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.