PN počas výpovednej doby

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Banská Bystrica

Otázka: PN počas výpovednej doby

Dobrý deň, chcela by som sa informovať o práci. Ak by som sa s zamestnávateľom dohodla na skončení pracovného pomeru a skrátení trojmesačnej výpovednej doby na jeden mesiac, mohol by fakt, že počas toho mesiaca nastúpim na pracovnú neschopnosť, ovplyvniť koniec pracovného pomeru? Znamenalo by to, že po skončení pracovnej neschopnosti by som skončila pracovný pomer, aj keď som tento dohodnutý mesiac neodpracovala?

Odpoveď: PN počas výpovednej doby

Dobrý deň,

ak by Vám PN skončila súčasne so skončením výpovednej doby, tak by to nemalo vplyv na koniec pracovného pomeru.

Ak by PN trvala dlhšie, aj po uplynutí výpovednej doby, tak sa pracovný pomer skončí uplynutím posledného dňa PN.

Počas PN ste v ochrannej lehote. Výpoveď Vám teda musí byť daná predtým ako nastúpite na PN.

Podľa § 64 ods. 2 Zákonník práce, "Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá."

 Podľa § 62 ods. 7 Zákonníka práce, "Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak tento zákon neustanovuje inak."

Ak by ste pracovný pomer so zamestnávateľom ale neskončili formou výpovede ale dohodou, tak by Vám výpovedná doba neplynula a skončili by ste ku konkrétnemu dohodnutému dňu. Výpovedná lehota plynie len pri skončení pracovného pomeru výpoveďou.